Ciśnieniomierz w służbie Twojego zdrowia

Na zdrowiu nie wolno oszczędzać. Pomijając kwestie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej warto skupić się również na przedmiotach, które pomogą utrzymać nasze ciało a co za tym idzie i ducha w dobrym zdrowiu. Jednym z takich urządzeń jest ciśnieniomierz. I w zasadzie pewnie większość ludzi myśli „ciśnieniomierz to ciśnieniomierz, nie ma znaczenia jaki ciśnieniomierz kupię”. Otóż nic bardziej mylnego. Choć faktycznie budowa tego urządzenia wydaje się tak prosta jak budowa cepa to dziś na rynku możemy znaleźć nie tyle co wiele typów ciśnieniomierzy ale wiele ich form.
Ciśnieniomierze możemy podzielić na dwa typy. Będą to urządzenia analogowe oraz cyfrowe. Co do pierwszych, jest to po prostu rękaw zapinany na rzep, z wężykiem, pompką oraz zegarem ze wskazówką. Typowy ciśnieniomierz, którego używały nasze babcie. Ten rodzaj urządzenia jest bardzo prosty i niezawodny. W zasadzie nie ma tam co się zepsuć. Plusem jest tu dodatkowo brak konieczności dokupowania baterii. Przede wszystkim jednak, cechą szczególną jest tutaj niesamowita dokładność, której jedynie pozazdrościć mogą ciśnieniomierze cyfrowe.
Te z kolei są z reguły znacznie większe. Zamiast zegara posiadają one moduł z wyświetlaczem elektronicznym oraz pompką elektryczną, która po wciśnięciu przycisku, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki sama napompuje nasz rękaw. Jednak niewielkie drgnięcie naszej ręki może spowodować tutaj niedokładny odczyt. Dla osób z zaburzeniami pracy serca oraz osób trenujących takie rozbieżności są bardzo istotne. Prócz standardowych ciśnieniomierzy elektronicznych, możemy na rynku znaleźć również urządzenia znacznie bardziej mobilne. Są to pulsometry, znacznie częściej wykorzystywane będą one jednak przez biegaczy oraz przez osoby wykonujące ćwiczenia aerobowe. Stały się one już niemal normą przy konstruowaniu zegarków czy opasek dla sportowców. Użytkownik wyposażony w taki gadżet może dokonywać pomiarów swojego pulsu nie będąc tego świadomym. Takie zegarki nie ważą przecież zbyt wiele a co za tym idzie użytkownik zapomina o tym, że w ogóle ma go na ręce. Taki pomiar jest wykonywany na zasadzie pomiaru laserem lum aparatem fotograficznym, które mierzą po prostu drgania na naszej skórze następujące po skurczach oraz rozkurczach serca. Przez to krew tłoczona przez naczynia krwionośne na drobne ułamki sekundy, systematycznie odkształca powierzchnie naszej skóry, wprowadzając ją w drgania podobne do mikrouderzeń. Znając nasze tętno wiemy ile uderzeń na minutę wykonuje nasze serce. Z kolei to pozwala nam ocenić z jaką siłą tłoczona jest krew w naszym organizmie, Dzięki temu możemy kontrolować nasz wysiłek fizyczny oraz dzielić go na etapy czy odpowiednio dobierając jego natężenie i czas odpoczynku. Co więcej, jesteśmy w stanie sprawdzić nawet to na jakim odcinku podczas biegania zostaliśmy poddani największemu wysiłkowi a gdzie ten wysiłek był najmniej wymagający. Jak zatem widać to proste urządzenie jest w stanie pomóc nam nie tylko kontrolować nasze codzienne wskaźniki ale również może mieć wpływ na nasz dalszy rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here