Jakie jest dzisiaj ciśnienie? - o jego wpływie na nasze życie

Nieraz zdarzają się takie dni, kiedy czujemy się przytłoczeni światem który nas otacza. Nie chce nam się nic robić, a przecież nie możemy tak po prostu zrezygnować z wykonywania pewnych czynności. Okazuje się, że taki stan może nie być wcale podyktowany niewyspaniem czy niewypiciem porannej kawy, a tym jakie jest dzisiaj ciśnienie. Badania naukowe potwierdzają bowiem wpływ ciśnienia na nasze samopoczucie, a nawet na aspekty zdrowotne. Warto więc wiedzieć, jak działa ten proces i w miarę możliwości mu przeciwdziałać.

Jak zmiany ciśnienia właściwie wpływają na samopoczucie? Jeżeli zmienia się ciśnienie powietrza to za tym idzie także zmiana pogody, a także zmniejszenie ilości tlenu w atmosferze i to one właśnie są odpowiedzialne za zmianę samopoczucia, ale także za zwiększenie problemów osób z chorobami serca i układu krążenia. Dzieje się tak, ponieważ wraz z obniżeniem poziomu tlenu w powietrzu mniej jest także dostarczane z pęcherzyków płucnych do krwi, a co za tym idzie serce zaczyna mocniej pracować. Taki stan rzeczy może być przyczyną zwiększonego ryzyka zawału serca, co potwierdzają statystyki. Otóż w dni o obniżonym ciśnieniu powietrza szpitale i centra powiadamiania ratunkowego odnotowują więcej pacjentów z przypadkiem zawału lub migotania komór. Dla osób, które nie borykają się z takimi problemami zmiany ciśnienia także są odczuwalne, ponieważ obniżenie lub podwyższenie go o nawet 8 hPa może daje się odczuć. Zazwyczaj objawami są rozdrażnienie, senność i niechęć do wykonywania podstawowych czynności.

Innym zagadnieniem związanym z tym, jakie jest dzisiaj ciśnienie to osoby borykające się z tak zwaną meteopatią, czyli podatnością na wszelkie zmiany pogody. Dotyczy to głównie osób starszych, które przy nawet małych skokach ciśnienia skarżą się na silne bóle i ogólne pogorszenie samopoczucia. Jednak ciśnienie to nie jedyny element, który może dokuczać osobom z tą dolegliwością. Już niewielkie zmiany pogody także wywołują u nich nieprzyjemne komplikacje.

Jak więc radzić sobie ze zmianami ciśnienia? Dobrym pomysłem będą na pewno wszelkie formy aktywności fizycznej. Każdy rodzaj ruchu jest w stanie nas „rozbudzić” i zmotywować do działania. Jeżeli fizycznie nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie ruchu, ponieważ na przykład miejsce pracy nam na to nie pozwala, to warto po porannej pobudce sprawdzić na telefonie bądź komputerze, jakie jest dzisiaj ciśnienie i ewentualnie przeprowadzić krótki, piętnastominutowy trening przed wyruszeniem do pracy lub szkoły. Jeżeli jednak posiadamy taką możliwość, to koniecznie powinniśmy wykonać dłuższy trening w ciągu dnia, a na pewno nam on pomoże.

Jak widać zmiany ciśnienia i pogody mają istotny wpływ na nasze życie, co zostało udowodnione naukowo. Jeżeli więc nie chcemy przez cały dzień chodzić sennym bądź rozdrażnionym warto spróbować zapobiegać negatywnym efektom zmian atmosferycznych. W przypadku gdy borykamy się z problemami sercowo-krążeniowymi powinniśmy natomiast udać się na konsultację z lekarzem, który poradzi nam jak przystosować się do stanu ciśnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here