Jakie żarówki będą najlepsze?

Nieważne, czy remontujesz dom, czy też wprowadzasz się do nowego mieszkania i urządzasz je od podstaw – zakup odpowiedniego sprzętu elektrycznego zawsze jest nie lada wyzwaniem. Na koniec zawsze pozostaje kwestia, która wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwa do rozwiązania – mianowicie, jakie żarówki wybrać?

Choć w porównaniu do wszystkiego, z czym przyszło się nam już zmierzyć w trakcie zakupu wyposażenia, żarówki zdają się być sprawą „kosmetyczną” oraz czymś, co załatwimy w najbliższym sklepie z artykułami elektrycznymi, sprawa wcale nie przedstawia się niestety jednak aż tak „kolorowo”. Zakup żarówek jest czymś, co powinniśmy dokładnie przemyśleć, zaplanować, a potem starannie ten plan wypełnić. Przed nami bowiem mnóstwo dylematów do rozwiązania – wybrać żarówki energooszczędne, ledowe czy tradycyjne? Na jaki kolor żarówek się zdecydować – chłodny, a więc biały czy też biały z delikatnymi błękitnymi refleksami? Czy też lepiej wybrać ciepły odcień, który będzie stwarzał w pomieszczeniu przytulną, domową atmosferę? Być może chłodne światło będzie bowiem zbyt „fabryczne” i bardziej pasuje do budynków przemysłowych, nie do pokoju dziennego?

Zapewne po zapoznaniu się z tymże wstępem czujecie się jeszcze bardziej bezradni niż przedtem. Cóż zatem zrobić? Oto kilka rad, które być może ułatwią Wam uporanie się z tą kłopotliwą kwestią.

Na początek: jaka moc i czy wybrać żarówki energooszczędne?
W tej kwestii najlepiej poprosić o radę zaznajomionego z tematem pracownika sklepu. Poinformować go, ile pomieszczeń posiadamy w domu, jak duże one są. Jednak moc żarówek możemy też spróbować określić samodzielnie. Ważne jest ocenienie, jak duże jest pomieszczenie, które chcemy zaopatrzyć w żarówki oraz jak wiele możemy ich zamontować. Jeżeli bowiem pomieszczenie jest dość duże, a posiadamy jedynie dwa kable umożliwiające podpięcie żarówek, oczywistym jest, iż musimy zainwestować w te o najwyższej mocy. Jeśli zaś, przykładowo, posiadamy niewielką łazienkę z wieloma wyjściami na żarówki, możemy kupić kilka słabszych, tworząc tym samym ciekawy efekt „rozmytego”, delikatnego światła.

Kolor – wybrać żarówkę ciepłą czy zimną?
Rzeczywiście, chłodne odcienie żarówek uznaje się najczęściej za odpowiednie raczej do pomieszczeń przeznaczenia gospodarczego, przemysłowego, etc. Dlatego też często montuje się je w zakładach produkcyjnych, gdzie potrzebne jest dobre, intensywne oświetlenie. Do pomieszczeń mieszkalnych stosuje się głównie żarówki dające światło o ciepłym zabarwieniu. Przestrzegamy jednak, iż jest to oczywiście kwestia gustu. Jeśli na przykład ktoś uzna, iż do wystroju jego łazienki bardziej pasują żarówki o chłodniejszym odcieniu, nie ma żadnych przeciwwskazań, by właśnie takie zamontował. Najważniejsze jest to, by żarówki tworzyły w pomieszczeniu atmosferę, w której będziemy się czuć po prostu dobrze. Być może bowiem nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, jednak światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Reasumując – możemy oczywiście sami zdecydować się na dobór żarówek do naszego domu czy mieszkania, spokojnie jesteśmy sobie w stanie poradzić z takim przedsięwzięciem. Jeśli jednak nie czujemy się zbyt pewnie w gąszczu lamp i żarówek, poprośmy o pomoc pracującego w sklepie specjalistę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here