Najpopularniejsze gry karciane

Jak sama nazwa mówi, gry karciane to takie, do których używane są karty. Takie gry są doskonała rozrywką dla całej rodziny, bo w wielu przypadkach można grać z dziećmi. Karty doskonale integrują i bawią, dlatego zyskały miliony zwolenników na całym świecie.

Karty składają się z kilku bardzo cienkich warstw papieru pokrytych cienką warstwą plastiku albo lakierowanych. Pełna talia składa się pięćdziesięciu dwóch kart, ale istnieje też mnóstwo odmian kolekcjonerskich. Tradycyjna talia składa się z czterech kolorów, czyli trefl, karo, pik oraz kier. Karty są ponumerowane od jedynki (czyli asa) do dziesiątki plus figury. Poza grami, karty często znajdują zastosowanie w iluzji, jako element wielu sztuczek magicznych.

Więc jakie są gry w karty? Skupimy się tylko na kilku najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych, ale takich gier jest dużo, dużo więcej.

Jedną z najprostszych karcianych gier jest Kuku, w której osoba rozdająca daje każdemu po trzy karty, a jednej osobie cztery. Celem kuku jest uzbieranie trzech takich samych figur lub kolorów. W Kuku grać może nawet do kilkunastu osób na raz.

Kolejną łatwą, ale bardzo grywalną karcianką jest Oczko. Gra polega na dobieraniu kart w taki sposób by osiągnąć w nich wartość jak najbardziej zbliżoną do 21. Wyjątkiem od tej reguły jest perskie oczko (dwa asy), które dają wartość 22, ale perskie oczko zawsze oznacza wygraną.

Kent jest towarzyską grą karcianą dla czterech lub większej parzystej liczby graczy. Gracze dobierają się w pary i za pomocą wcześniej ustalonych znaków przekazują sobie informację o swoich kartach. Każdy gracz otrzymuje trzy karty, a osoba rozdająca cztery. Osoba rozdająca przekazuje jedną kartę graczowi obok (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Celem gry jest zdobycie tak zwanego tytułowego Kenta, czyli trzech kart tego samego koloru. Jeżeli jedna osoba z pary zdobędzie Kenta, informuje ona swojego partnera za pomocą tajnego znaku o tym fakcie. Partner powinien wtedy wypowiedzieć głośno KENT i tym sposobem para zdobywa punkt. Jeżeli drużyna przeciwna uważa, że posiadamy Kenta, może krzyknąć STOP KENT i sprawdzić nasze karty, jeśli mieli rację, zyskują punkt, jeśli się pomylili to go tracą. Kent może być rozrywką na bardzo długie godziny.

Kolejna popularną rozrywką jest Makao, w której może uczestniczyć w zasadzie dowolna liczba graczy. Każda osoba otrzymuje pięć losowych kart, a ostatnią kartę z talii wystawia się na środek (z zastrzeżeniem, by nie była to karta funkcyjna). Następnie gracz porównuje swoje karty z leżącą na stole kartą i jeżeli ma jakąś odpowiadającą jej kolorem lub figurą, może ją wyłożyć. Jeżeli żadnej ze swoich kart nie może lub nie chce wyłożyć, musi w zamian dobrać jedną kartę z talii. Wygrywa gracz, który pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. Jak wspomnieliśmy istnieją także karty funkcyjne, czyli spełniające w grze dodatkowe role:

– dwójka i trójka – kolejny gracz dobiera dwie lub trzy karty.
– czwórka – kolejny gracz czeka jedną kolejkę
– walet – gracz może żądać kart wg ich wartości (zazwyczaj z pominięciem kart funkcyjnych)
– dama – zasada „dama na wszystko, wszystko na damę” oznacza możliwość wyłożenia damy na każdą kartę
– króle (bitne) – są to dwa króle, które powodują, że w zależności od koloru tego króla poprzedni (król pik) lub kolejny (król kier) gracz dobiera pięć kart.
– as – gracz może zażądać zmiany koloru.

To tylko podstawowe, najprostsze gry karciane, jednak zwykła talia potrafi dostarczyć nam masę rozrywki i długie godziny świetnej zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here