Objawy raka - najgroźniejszej choroby czasów współczesnych

Rak jest jedną z najgroźniejszych chorób, atakujących organizm i niestety coraz częstszą. We współczesnym świecie nie ma chyba takiej osoby, która nie miałaby w swoim otoczeniu kogoś chorego na nowotwór łagodny lub złośliwy.
W tym miejscu warto wyjaśnić znaczenie pojęć: rak i nowotwór, często używanych zamiennie, co jest błędem. Nie każdy bowiem nowotwór jest rakiem i jest złośliwy, ale za to każdy rak jest nowotworem złośliwym. Nowotwory łagodne występują częściej niż złośliwe, lecz pojawiają się tylko miejscowo i nie dają przerzutów. W odróżnieniu od nich nowotwory złośliwe mają nie tylko zdolność do ciągłego rozrostu i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych w organizmie chorego, ale także skutecznie go niszczą.
Nowotwór powstaje w skutek przekształcania się prawidłowych komórek w nieprawidłowe czyli nowotworowe („nowy twór”), które zaczynają się szybko namnażać tworząc guz. Jednak komórki nowotworowe mają jeszcze inną cechę, a mianowicie migrują poza obręb guza do innych tkanek, co prowadzi do powstania przerzutów.
Leczenie guzów niezłośliwych ogranicza się zazwyczaj do klasycznej operacji chirurgicznej. Dużo trudniejsze i nie zawsze skuteczne jest leczenie w przypadku nowotworu złośliwego. Niestety bowiem, w wielu przypadkach choroba zostaje wykryta zbyt późno, a wtedy nie można już pomóc choremu. Dlatego tak ważne jest wykrycie raka jak najwcześniej. W tym miejscu warto wspomnieć o mocnym punkcie współczesnej medycyny, którym jest ogromny postęp w dziedzinie profilaktycznych badań, mających na celu wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
Warto wiedzieć, że pierwsze objawy raka zazwyczaj sugerują inne, niegroźne choroby, mogą więc zostać niezauważone lub zlekceważone. Konsekwencje takiego podejścia niestety mogą być groźne. Pozostaje więc obserwować sygnały, jakie daje nam własne ciało.

Jakie są objawy raka?

Niektóre nowotwory rozwijają się długo nie dając żadnych objawów, dlatego często o chorobie dowiadujemy się przez przypadek. Dlatego tak ważne są regularne badania.
A oto objawy najpopularniejszych nowotworów:
* Rak piersi – zmiany kształtu, barwy gruczołu piersiowego lub brodawki, wyczuwalny guzek.
* Rak szyjki macicy – krwiste upławy, ból krzyża i podbrzusza oraz przy oddawaniu moczu.
* Rak mózgu – bóle głowy, niewyraźna mowa, nudności, niedowład, chwiejny chód.
* Rak płuc – ból w piersiach, suchy kaszel, świszczący oddech, krwioplucie, częste zapalenia płuc.
* Rak żołądka – spadek wagi, wymioty, krwawienia, czarne stolce, uczucie sytości.
* Rak trzustki – spadek wagi, silny ból, żółtaczka, nietolerancja glukozy, nudności, wymioty, powiększenie woreczka żółciowego.
* Rak jelita grubego i odbytnicy – krwawienia z odbytu, krew w stolcu, zaparcia, anemia, utrata wagi, ból w dole brzucha.
* Rak pęcherza moczowego – ból, częste oddawanie moczu i parcie na pęcherz, krwiomocz.
* Rak nerki – wyczuwalny guz, ból w plecach lub z boku, krwiomocz.
* Rak jajnika – nieprawidłowe krwawienia, dyskomfort w podbrzuszu.
* Rak kości – ból kości, zgrubienia, opuchlizny, częste złamania, osłabienie, utrata wagi, anemia.
* Czerniak – zmiany kształtu i barwy brodawek, krwawienia z nich.
* Chłoniak – powiększenie węzłów chłonnych, spadek wagi, anemia, gorączka.
* Białaczka – spadek wagi, częste krwawienia, infekcje, anemia.

Po zaobserwowaniu któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i na ich podstawie podejmie decyzję o sposobach leczenia. Zazwyczaj stosuje się zabiegi chirurgiczne, radioterapię i chemioterapię oraz terapię celowaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here