Polecane żelazka

Wiele osób spędza długie godziny przy desce do prasowania. Czynność, ani miła, ani ulubiona. Tylko nieliczne wyjątki znajdą przyjemność w tej czynności. Chcąc dobrze wyprasować należy mieć dobry sprzęt. Stąd bardzo często pojawia się pytanie: jakie żelazko polecacie?

Wybór dostępnych na rynku żelazek jest niesamowicie duży. Oczywiście podczas wizyty w sklepie, każdy kieruje się w pierwszej kolejności swoimi możliwościami finansowymi. Należy mieć świadomość, że jest to sprzęt, który nie służy tylko prasowaniu, ale przede wszystkim jest to urządzenie, które ma ułatwić nam pracę. Ma sprawić, że mniej czasu poświęcimy na tą pracę.

Najdroższe z tych urządzeń, ale jednocześnie najbardziej wydajne, to duże stacje parowe. Zbudowane są one w ten sposób, że kupując takiego typu sprzęt, otrzymujemy stację bazową ze zbiornikiem wody. Ilość wody, którą możemy za jednym razem wlać do niego jest uzależniona od modelu i producenta. Woda, której będziemy używać nie może być twarda, gdyż grozi to zabrudzeniem urządzenia. Początkowo nie będziemy tego zauważać, ale z czasem na naszych prasowanych ubraniach pojawia się wapienne kawałki kamienia, lub brzydkie żółte ślady. Warto, jeżeli w naszych kranach jest twarda woda, zainwestować w wodę destylowaną, którą możemy dostać podczas zakupów niemal w każdym sklepie.
Stacja parowa jest wyposażona również w wyrzut pary, który ułatwia prasowanie mocno pogniecionych ubrań lub takich, które zbyt mocno się wysuszyły. Wyrzut pary jest regulowany i możemy, w zależności od potrzeby, używać jej większej lub mniejszej ilości. Kolejnym ważnym elementem, w który wyposażone są nowoczesne żelazka jest duży wybór stop do prasowania. Zastosowana technologia ceramiczna, tytanowa lub jeszcze inna sprawia, że nasze pogniecione ubrania prasują się bardzo dobrze, bez dodatkowych zagnieceń, bez zahaczania. Ponadto tak dobrany materiał, z którego jest ono wykonane sprawia, że nasz materiał nie będzie przywierał. Dodatkowo, aby nie doszło do przypalenia materiału, dbają czujniki, które dostosowują temperaturę do aktualnie prasowanego ubrania. Dlatego też nie ma znaczenia czy prasujemy bawełnę, jedwab, czy jeans. Żelazko samo dobiera optymalną temperaturę.

Na zapytanie, jakie żelazko polecacie, z czystym sumieniem mogę odpowiedzieć, że stacja parowa jest takim urządzeniem. Nie jest tania, ale uważam, że jest warta każdej wydanej złotówki. Czas, który przy jej używaniu zostanie poświęcony na prasowanie jest o wiele krótszy, Mniej naszych ubrań zostanie przypalonych.

Jeżeli jednak kwestia finansowa jest dla kogoś ważna, to w sklepach można spotkać żelazka zbliżone do starego typu, w niższych cenach. Wiele z nich posiada już rozwiązania, o których wspomniałem powyżej. Znajdziemy w nich i wyrzut pary, i stopy wykonane z różnych materiałów (ceramiczne, tytanowe). Droższe modele posiadają również czujniki doboru temperatury, oraz automatycznego wyłączenia po dłuższym czasie przerwy w prasowaniu. Jednak ich wadą jest mały zbiornik na wodę oraz słabsze wyrzuty pary. Dlatego uważam, że stacja parowa jest najlepszym żelazkiem jakie można polecić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here