Psychoterapia i jej zastosowania

Co to jest psychoterapia? Mimo wielu komentarzy i opinii nie polega ona na poradach, komplementach, pocieszaniu. Taki rodzaj terapii nie polega też na zrzucaniu winy za wszystkie niepowodzenia rodzinę czy znajomych dookoła. Fakt faktem, powinno się mieć świadomość, że relacje z nimi jakoś nas wpłynęły, lecz nie w tym o to chodzi, żeby obwiniać wszystkich odpowiedzialnością za wszelkie kłopoty.

Psychoterapeuci głównie próbują rozumieć istotę naszych problemów i chcą poznać je z różnych aspektów. Próbują dociec czy kłopoty skutkują naszą teraźniejszą sytuacją życiową, czy ze sposobu jakim myślimy i żyjemy. Starają się zapoznać z naszą sytuacją poprzez wczucie się w nią, jednocześnie zachować powagę sytuacji. Rozmowa z taką osobą pozwala zrozumieć, co nas trzyma w punkcie wyjścia i nie możemy z niej wyjść i zacząć od nowa: czy to budować związku, czy zacząć nową pracę bądź zmienić relację z rodzicami. Bardzo często będziemy musieli wrócić do wydarzeń z przeszłości i je od nowa ukształcić, by wróciło wszystko na odpowiedni tor i abyśmy byli w stanie sobie z tym poradzić. Kiedy już wiadomo, skąd wzięły się problemy i tak na nie reagujemy można iść dalej do kolejnych etapów.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Terapia poznawczo behawioralna. Jej celem jest oduczenie nieprawidłowych reakcji, a wypracowanie nowych. Terapia humanistyczna, która zakłada że w każdym człowieku jest coś, co pokocha i ma w tym potencjał. Z kolei psychoterapia Gestalt jest poszerzenie świadomości pacjenta, żeby korzystał z życia i odnalazł w tym radość oraz jak radzić sobie z problemami poprzez siłę we własne możliwości. Psychoterapia systemowa poprawia relacje między ludźmi i budzi rozwiązania, które pozwolą na rozwiązanie między nimi konfliktów.

Psychoterapia narracyjna opiera się na tym, że każdy swoje życie musi przeżyć sam. To jak go budujemy i kształcimy zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Co do psychoanalizy opiera się na indywidualnych rozmowach, w których człowiek opowiada o ważnych kwestiach życiowych. Przeważnie pacjent jest w pozycji leżącej. Co do kosztów psychoterapii to jest różna i zależy do wielu czynników. Pierwsza z nich to osiągnięcia specjalisty i jego opinie. Im lepszy tym bardziej będzie się cenił. Druga natomiast to miasto. Im mniejsze, tym psychoterapia będzie tańsza, niż np. psychoterapia Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here