Śluz w ciąży - jak się zmienia?

Wydzielina z pochwy świadczy nie tylko o stanie fizjologicznym organizmu kobiety, ale również pozwala na wczesne wykrycie wszelkich zmian chorobowych. Dlatego tak ważna jest obserwacja śluzu, zwłaszcza w czasie ciąży, kiedy stan zdrowia może mieć wpływ na rozwój dziecka.

Rola śluzu przy zapłodnieniu

Śluz odgrywa niesamowicie ważną rolę lub podczas stosunku płciowego. To właśnie on stwarza odpowiednie warunki do zapłodnienia. Właśnie z tego powodu, podczas dni płodnych można zaobserwować zwiększoną ilość przeźroczystej wydzieliny z dróg rodnych kobiety. Dzięki niej plemniki mogą bezpiecznie dotrzeć do komórki jajowej. Ponadto, śluz zapobiega otarciom ścianek pochwy, które często prowadzą do groźnych infekcji, a nieleczone mogą skończyć się nawet poronieniem.

Jaki śluz na początku ciąży?

Występowanie dużej ilości śluzu w trakcie ciąży nie powinno martwić kobiety. Jest to zjawisko całkiem naturalne i ma za zadanie chronić drogi rodne, a tym samym płód, przed infekcjami. Śluz jest dość gęsty i przeźroczysty. Tworzy on charakterystyczny czop, który zamyka szyjkę macicy. Wydzielina może również przybierać lekko żółtawy odcień i o ile jej zapach jest neutralny, nie jest niepokojącym objawem. Zielonkawy lub grudkowaty śluz o nieprzyjemnym zapachu, jest oznaką stanu zapalnego. Brunatny śluz na początku ciąży często jest objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej tarczycy. Bardziej doświadczone kobiety, które już przechodziły ciążę, często na podstawie śluzu są w stanie określić czy doszło u nich do zapłodnienia. Należy jednak pamiętać, że nie u wszystkich kobiet występuje widocznie zwiększone wydzielanie się śluzu na początku ciąży i tylko ginekolog może potwierdzić lub w stu procentach wykluczyć ciążę.

Wpływ śluzu na higienę w ciąży

Choć mogłoby się wydawać, że brak miesiączki w czasie ciąży jest ulgą dla kobiety, często jednak ilość śluzu jest tak duża, że nie można rezygnować z noszenia podpasek. Warto zabezpieczać bieliznę chociaż cienkimi wkładkami, ponieważ nie można dokładnie przewidzieć, kiedy upławy staną się bardziej intensywne. Pozwoli to uniknąć niezręcznych sytuacji.

Czy śluz może świadczyć o zbliżającym się porodzie?

O zbliżającym się porodzie może świadczyć tzw. odejście czopa. Nie można jednak na podstawie tego przewidzieć dokładnej daty porodu, ponieważ czop może odejść od kilku do kilkunastu dni przed rozpoczęciem akcji porodowej. Śluz pochodzący z czopa jest gęsty, często wręcz galaretowaty i zabarwiony w krwią w różnym stopniu. Może być lekko różowy, lub wręcz przekrwiony. W przypadku innych niepokojących objawów, takich jak nieprzyjemny zapach lub swędzenie pochwy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Krwawy śluz może bowiem nie pochodzić z czopa śluzowego, a świadczyć o infekcji lub nawet silnym zapaleniu.

Obserwacja śluzu w ciąży jest bardzo ważna, ponieważ im szybciej zareaguje się na nieprawidłowości, tym większa szanse na zapewnienie dziecku dobrego środowiska do rozwoju. Warto nawet najmniejsze wątpliwości konsultować z ginekologiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here