Wybór oleju do kompresora

Kompresor jest to urządzenie, które służy do uzyskania wysokiego ciśnienia, ale może również służyć do wymuszania przepływu sprężonego gazu. Inną nazwą kompresora jest sprężarka. Możemy wyróżnić tak zwane kompresory tłokowe, które służą pracy ciągłej, w której wykorzystuje się duże prędkości. Takie urządzenie wymaga odpowiedniej konserwacji, podczas której jedną z elementarnych podstaw jest zastosowanie właściwego oleju.

Jaką rolę pełni olej w kompresorze?

Olej to środek smarny, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie tarcia poszczególnych elementów tłoka, tym samym umożliwiając płynną pracę urządzenia. Jego działanie polega również na obniżeniu temperatury, która powstaje podczas ciągłej pracy na wysokich obrotach. Olej również zapobiega pogorszeniu jakości sprężanego gazu, którym zazwyczaj jest powietrze, do takiej sytuacji mogłoby dojść jeśli temperatura układu byłaby za wysoka. Kolejnym skutkiem zastosowania oleju, jest przedłużenie żywotności urządzenia, ponieważ zużycie elementów kompresora zostaje zmniejszone. Podczas intensywnej eksploatacji, olej zapobiega zniszczeniu części oraz konserwuje ruchome części.

Występują również kompresory tłokowe, które nie wymagają zastosowania oleju. Takie sprężarki zazwyczaj występują w samochodach i pozwalają na uzyskanie sprężonego powietrza, które jest pozbawione zanieczyszczeń. W tych urządzeniach nie tworzą się osady węglowe na tak zwanych częściach roboczych. Niestety ich główną wadą jest zwiększenie zużycia paliwa.

Jaki olej do kompresora należy wybrać?

Aby wybrać odpowiedni olej, należy sprawdzić czy jego parametry są odpowiednie i mieszczą się w wskazanych normach. Temperatura samozapłonu powinna być wyższa niż 350°C., natomiast temperatura zapłonu powinna być w granicach 100-110 stopni C. Kolejnym ważnym parametrem jest zawartość popiołu, którego zawartość powinna wynosić poniżej 14%, a zawartość siarki powinna być poniżej 3%. Ostatnim kluczowym elementem jest wilgotność, która musi być poniżej 1,5%.
Następnie należy rozważyć czy wybrać olej mineralny czy też syntetyczny. Olej syntetyczny jest bardziej stabilny w obecności wilgoci i powietrza. Natomiast ten pierwszy reaguje z tlenem, tworząc w ten sposób tworząc kwasy. Na skutek reakcji oleju mineralnego z wilgocią, powstaje para wodna, która może doprowadzić do rdzewienia metalowych elementów. Zaletą oleju mineralnego jest o wiele niższa cena, a poza tym świetnie sprawdza się w przypadku umiarkowanej pracy, która przebiega w niewymagających warunkach.

Jak wymienić olej w kompresorze?

Przed wymianą oleju należy uwzględnić że, sprężarka tłokowa nie posiada układu smarowania, zatem lepiej nalać go nieco powyżej oznaczenia na ściance maszyny, dzięki czemu cały układ zostanie nasmarowany. Aby nie zatrzeć układu, zawsze przed pracą kompresora, należy sprawdzić czy jest wystarczająca ilość oleju, i w razie potrzeby należy go dolać. Zanim wleje się olej, bardzo ważne jest by sprawdzić czy wlewany olej, posiada odpowiednie parametry, zgodne z wymaganiami producenta, by nie zaszkodzić naszemu urządzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here