Zakładanie akwarium

Bardzo często wizyta z dzieckiem w sklepie zoologicznym kończy się spontaniczną decyzją o zakupie jakiegoś zwierzaka, lub założenia akwarium.

Założenie akwarium dla osoby nie posiadającej elementarnej wiedzy w tym zakresie nie jest łatwą sprawą. Już na miejscu, w chwili zakupu, należy podąć decyzję o wielkości akwarium. O tym, czy chcemy, aby to było akwarium słodkowodne, czy też zbiornik ze słoną wodą. Decyzja ta jest konieczna, gdyż od niej zależy jakie rybki do akwarium kupimy. Dla początkującego zdecydowanie poleca się rozpoczęcie przygody z akwarystyką od najprostszego akwarium, czyli od kuli dla złotej rybki. Jest ona najprostsza w obsłudze i wymaga od początkującego akwarysty tylko karmienia rybki i utrzymania czystości.

Bardziej ambitne osoby, decydując się na duże akwarium słodkowodne, kupić muszą nie tylko same akwarium, ale też cały osprzęt, łącznie z filtrami, oświetleniem, grzałkami, termometrem, czy tez żwirkiem na dno. Zazwyczaj sprzedawca już na miejscu pomoże wybrać adekwatne do wybranej wielkości akwarium pompy i filtry o optymalnej wydolności. Ich zadanie to bieżące oczyszczanie całej wody, utrzymanie jej w czystości. No i najlepiej, właśnie podczas rozmowy ze sprzedawcą, ustalić jakie rybki do akwarium kupić. Ich wybór też nie jest łatwy. Kupując rozmaite gatunki pięknych rybek należy brać pod uwagę ich zwyczaje. Wiele gatunków ryb nie może być trzymanych wspólnie z innymi. Niektóre zamieszkują cześć dolną akwarium, pomiędzy łodygami posadzonych roślinek i w utworzonych z wielkich muszli grotach. Inne dumnie prezentują się w jego środkowej części prezentując pięknie wybarwione płetwy ogonowe. Jeszcze inne rybki poruszają się tuz pod powierzchnią wody, pracowicie usuwając wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Szczególnie pracowitym mieszkańcem naszego nowego akwarium będzie glonojad, przemieszczający się po ściankach i usuwający z nich wszelkie ślady glonów. Jednak bardzo często można trafić na gatunki rybek, które są wojownicze i nie akceptują innych. Umieszczenie ich z innymi w jednym akwarium kończy się wielką awanturą. Dlatego też tak ważne jest umiejętne skonfigurowanie ilości i gatunków mieszkańców nowego akwarium.

Zakup nowego akwarium wiąże się też z innymi wydatkami, o których nowy akwarysta, w pierwszej chwili zachwycony wizją posiadania własnej namiastki podwodnego świata, zapomina. Utrzymanie czystości nie jest możliwe bez zakupienia wszelkiego rodzaju podbieraków, pompek, uzdatniaczy do wody. Zwłaszcza te ostatnie są niezbędne, bo pozwalają utrzymać wodę w odpowiednim dla życia jej mieszkańców stanie.
Jeżeli mamy już skompletowane akwarium, wybranie wyposażenie, wiemy jakie rybki do akwarium wpuścimy, to pozostaje nam już tylko kupić odpowiednią karmę dla nich. Kupno karmy też nie jest łatwe. W zależności od wybranych rybek może być sucha, może być też w postaci żywych robaczków. Niezbędne są witaminy i inne substancje zapewniające zdrowy wygląd naszym podopiecznym.
A jeżeli chodzi o akwarium ze słoną wodą, to jest ono wizualnie najpiękniejsze, ale zdecydowanie każdy sprzedawca odradzi je początkującemu akwaryście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here