Nagle pojawiająca się gorączka u dziecka jest stresem, praktycznie dla każdego rodzica. Jednak, należy pamiętać, że na pewnym etapie życia dotyka każdego. U jednych występuje częściej, a u innych rzadziej. Gorączka to objaw, który informuję nas o tym, że coś się dzieje w organizmie. Zazwyczaj świadczy o walce organizmu z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Warto pamiętać, że gorączka u dzieci występuje tak samo często, jak u dorosłych. A jak wygląda jej leczenie?
Źródło: https://www.poprostukasia.pl/dziecko-goraczka/
Kiedy mówimy o gorączce?
Gorączka to stan, w którym dochodzi do podwyższenia temperatury w organizmie. Nie jest to nic wyjątkowego, to naturalna reakcja obronna organizmu. Na początku pojawia się faza podgorączkowa, co się wtedy dzieje? Temperatura ciała wzrasta powyżej 36,5 stopnia Celsjusza, ale to nie jest stan oznaczający coś niepokojącego. O gorączce mówimy dopiero wtedy, gdy ciepłota ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Wtedy wiemy, że nasz organizm broni się przed wirusami.
W przypadku dzieci gorączka występuje równie często. Jest to dolegliwość spotkana zwłaszcza u tych dzieci, które są osłabione. Wtedy ryzyko złapania infekcji jest większe. Co do przechodzenia gorączki, prawda jest taka, że im młodsze jest dziecko, tym szybciej powinni reagować rodzice. Układ odpornościowy małych dzieci nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty. Przez co nie może się skutecznie bronić.
Domowe sposoby na gorączkę
Obecnie sposobów na gorączkę jest wiele, dostępne są te bardziej nowoczesne, jak i tradycyjne, czyli domowe. Warto wiedzieć, że nie zawsze musimy od razu podawać dziecku środki farmakologiczne. Można zacząć od domowych zabiegów, one są równie skuteczne. O jakich metodach mowa? Pierwszym sprawdzonym sposobem jest przygotowanie herbatki ziołowej dla dziecka z gorączką. Pomocne są napary z lipy, maliny lub bzu. Praktycznie każde z tych ziół posiada właściwości lecznice, przez co zmniejszają temperaturę ciała.
Następny domowy sposób to napój z mleka i miodu. Jak go przygotować? Należy podgrzać mleko, następnie dodać jedną łyżkę miodu oraz czosnek, który wcześniej musimy drobno pokroić. Miód jest bogaty w witaminę C, oprócz tego wykazuje działanie antybakteryjne.
Ostatnim pomocnym sposobem jest wykonywanie zimnych kompresów. Aby je przygotować, należy czysty ręcznik zamoczyć w zimnej wodzie, a następnie przyłożyć na czoło, kark lub łydki.
Zobacz też: http://www.workshopofnature.pl/jak-powinna-wygladac-dieta-w-drugim-trymestrze-ciazy/