Jak zorganizować Sylwestra

Sylwester to wydarzenie, na które wszyscy czekamy cały rok. Choć imprezy sylwestrowe mogą mieć różnych charakter, większość z nas jednak spędza go w domach. Domówki w gronie najbliższych znajomych są zawsze świetnym pomysłem, ale zorganizowanie takiej zabawy sylwestrowej może już być nie lada wyzwaniem, któremu często towarzyszy dużo stresu i pośpiech w trosce o to, by wszystko wyszło idealnie. Dlatego przychodzimy z pomocą wszystkim gospodarzom i gospodyniom wieczoru. W tym artykule znajdziecie kilka porad odnośnie tego, jak zorganizować Sylwestra w swoim domu, co podać do jedzenia, jakie dekoracje i zabawy przygotować oraz o czym trzeba pamiętać, by goście mieli niezapomniany wieczór. Czytaj dalej! 😉

Podstawowe kwestie organizacyjne

Organizacja Sylwestra w domu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pamiętać o tak wielu sprawach i przemyśleć dokładnie każdy szczegół, bo nie jest to byle jaka impreza – Sylwester to równoczesne pożegnanie starego i wkroczenie w nowy rok, to przyjęcie, na które wszyscy czekali ostatnie 12 miesięcy. Taka myśl potrafi wywołać niemałą presję, a w takich warunkach nietrudno o czymś zapomnieć. Dlatego warto nakreślić plan i wypunktować najważniejsze sprawy.

Do podstawowych kwestii, które musisz uwzględnić na samym początku przygotowań, należy przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujesz – liczba zaproszonych osób musi być uzależniona od wielkości pomieszczeń, w których masz zamiar przyjąć gości, gdyż w przeciwnym wypadku mogłoby zrobić się tłoczno, a wtedy trudno o komfortową atmosferę. Należy ponadto odpowiednio zorganizować to miejsce – najlepiej podzielić je na strefy do jedzenia, tańczenia i rozmowy. Nie zapomnij o przygotowaniu noclegu lub zorganizowaniu możliwości powrotu do domu dla Twoich gości. Ważne też jest określenie budżetu, który możesz przeznaczyć na organizację i dostosowanie do niego planów na przyjęcie.

Menu sylwestrowe

Imprezę sylwestrową kojarzymy przeważnie chipsami i szampanem, ale wcale nie trzeba się do tego ograniczać. Choć oczywiście można postawić na gotowe przekąski, z pewnością lepiej sprawdzą się te samodzielnie przygotowane. Możliwości jest wiele i wcale nie muszą być one wymagające, zarówno pod względem przygotowania, jak i kosztów. Najlepiej sprawdzą się niewielkie przekąski na zimno w formie szwedzkiego stołu.

Jedzenie typu „finger food” (na jednego kęsa, niewymagające sztućców) to idealna opcja na tego typu przyjęcie. Mogą to być na przykład kawałki różnych gatunków serów, warzyw, owoców, wędlin, które można urozmaicić, dołączając do nich różnego rodzaju sosy i dipy. Na pewno mile widziane będą również sałatki oraz desery. Można też oczywiście pokusić się o danie ciepłe.

Kluczową kwestią dotyczącą menu sylwestrowego są napoje. Oprócz alkoholu, drinków i obowiązkowego szampana, do których swoją drogą warto przygotować odpowiednie kieliszki i lód, nie wolno zapominać o wodzie i sokach. Poważną wpadką byłby brak wystarczającej ilości napojów, kiedy to zmęczeni tańcem goście zechcą ugasić pragnienie. Nieeleganckie jest jednak stawianie wody i soków na stole w kartonach – lepiej przelać je do dzbanków.

Atrakcje i zabawy

Jednak samo jedzenie to nie wszystko. Trzeba też postarać się, by zaproszeni goście dobrze się bawili, a więc warto zaplanować dla nich kilka atrakcji. Przede wszystkim muzyka (!) – pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniej playlisty tak, by każdy dobrze się przy niej bawił, by utwory były zróżnicowane i nadawały się zarówno do tańca, jak i jako tło do zabaw i rozmów. Z pewnością pozytywnie odebrane zostaną różnego rodzaju gry towarzyskie lub planszowe. Jeśli Twoi goście lubią spędzać czas, oglądając filmy i seriale, dobrym pomysłem będzie też wspólny maraton filmowy. Ciekawą formą rozrywki może być przywołanie wspomnień z ubiegłego roku – możesz na przykład przygotować prezentację ze wspólnych zdjęć.

zimne ognie, organizacja zabaw sylwestrowych w domu

Motyw przewodni

Dobrym pomysłem będzie ustalenie motywu przewodniego imprezy sylwestrowej, który urozmaici zabawę i stworzy sympatyczną atmosferę. Możesz zorganizować wieczór w stylu lat 90., glamour czy nawiązujący do filmu. Organizując taką imprezę, bardzo ułatwisz sobie przygotowania, gdyż dużo łatwiej będzie dobrać dekoracje, muzykę, przebrania, gry i atrakcje.

Dekoracje

Jeśli zdecydujesz się na zorganizowanie imprezy tematycznej, dekoracje nie powinny być problemem, gdyż masz już z góry założone, jak powinny wyglądać. Klasyką są oczywiście balony, konfetti i serpentyny, jednak możesz puścić wodzę fantazji i zaszaleć z innymi ozdobami. Zadbaj jednak przede wszystkim o odpowiednią zastawę stołu. Na tego typu imprezie sprawdzą się naczynia jednorazowe, które będą wygodne w użyciu i ułatwią sprzątanie następnego dnia. Ponadto nie może zabraknąć serwetek. Dobrym pomysłem będą też etykiety z imionami gości na stole.

Przebrania

Gdy już decydujesz się na organizację Sylwestra w domu z motywem przewodnim, niezbędne będą odpowiednie kostiumy. Przebieranki sprawią, że zabawa nabierze dużo bardziej pozytywnego i wesołego nastroju, a ta sylwestrowa noc pozostanie w pamięci Twoich gości na cały nowy rok lub nawet dłużej. Zadbaj jednak, by wszyscy zaproszeni zrozumieli motyw przewodni i dostosowali swoje przebrania do niego – wtedy pewne będzie, że impreza będzie udana. No i oczywiście znajdź też odpowiednie przebranie dla siebie. 😉

Propozycje przebrań idealnych na Sylwestra znajdziesz tutaj: https://strojeprzebrania-krakow.pl/stroje-na-sylwestra/ Sprawdź już teraz!

jak spędzić Sylwestra w domu?

Podsumowanie

Sylwester to pożegnanie minionego już roku i powitanie nowego, a ponadto to chyba najbardziej wyczekiwana przez każdego noc. Organizacja Sylwestra w domu to duże wyzwanie. Ta zabawa wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, gdyż każdy oczekuje niezapomnianych wrażeń. Jednak Sylwester wcale nie musi być wyłącznie stresem i presją dla gospodarza – wystarczy dobrze rozplanować organizację, a potem spędzić przełom starego i nowego roku z najbliższymi w przyjemnej atmosferze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here