jakie są objawy i skutki alkoholizmu?
fot. Pexels.com

Alkohol to silnie uzależniająca używka. Pity w nadmiarze może prowadzić do nałogu, który będzie szkodliwie oddziaływał nie tylko na organizm człowieka, ale i jego najbliższe otoczenie. Jakie są przyczyny alkoholizmu i czym może grozić nadmiar alkoholu dostarczanego do organizmu? Czy chorobę alkoholową można wyleczyć? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/alkoholizm-przyczyny-objawy-i-skutki/

Przyczyny alkoholizmu

Alkoholizm to zaburzenie psychiczne wynikające z nadużywania alkoholu, który jest mocno uzależniającą substancją. Choroba alkoholowa ma destruktywny wpływ na zdrowie, wykonywanie codziennych czynności i na kontakt najbliższymi. Dla alkoholika wysokie procenty stają się życiowym priorytetem, a podczas ich spożywania traci kontrolę nad tym co robi i mówi. Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Alkohol potrafi szybko wniknąć do organizmu. Pity w większych dawkach pobudza aktywność neuronów odpowiadających za uczucie przyjemności oraz uwalnia endorfiny, przez co człowiek chętnie po niego sięga ponownie. Nie ma jasnej odpowiedzi, kto tak naprawdę jest narażony na chorobę alkoholową. Obarczone ryzykiem są na pewno osoby, które spożywają duże ilości alkoholu na co dzień – nawet po kilkanaście drinków tygodniowo – oraz takie, które cierpią na depresję i mają niską samoocenę. Podatne na alkoholizm są również ludzie dorastający w środowisku, w którym alkohol wiódł prym i był aprobowany. 

Następstwa choroby alkoholowej

Objawy alkoholizmu są dosyć szerokie, jednak można wyróżnić te, które są charakterystyczne dla choroby. Chociaż ciężko dostrzec niektóre z nich. Alkoholicy są bowiem mistrzami kamuflażu – często lubią pić potajemnie i w samotności. Dopiero w zaawansowanym stadium alkoholizmu można zauważyć zachodzące w nim zmiany. Osoby nadużywające alkoholu najczęściej przestają dbać o swój wygląd i najbliższe otoczenie. Zaniedbują rodzinę i codzienne obowiązki np. pracę. Są nerwowe i wybuchowe, dlatego łatwo wyprowadzić je z równowagi. U alkoholików możemy zauważyć również drżenie rąk i luki w pamięci. 

Czy alkoholizm można wyleczyć? Alkohol wyniszcza organizm i wątrobę, dlatego należy reagować szybko. Alkoholik powinien trafić na terapię, w której otrzyma wsparcie psychiczne i farmakologiczne. Trzeba jednak pamiętać, że alkoholizm to choroba przewlekłą, której nigdy nie da się całkowicie wyleczyć.

Zobacz także: http://www.workshopofnature.pl/imbir-korzen-pelen-wartosci-odzywczych/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here