Wybór elewacji w czasie remontu

Generalny remont domu to świetna okazja żeby co nieco w nim zmienić. Może to już najwyższa pora żeby wymienić sofę z salonu na nową, kupić lepszą lodówkę, pomalować ściany na inny kolor albo… zmienić elewację. Jasne, to duże przedsięwzięcie i robi się to rzadziej niż odmalowywanie ścian, jednak raz na jakiś czas trzeba odświeżyć także zewnętrzną fasadę domu. A skoro już ściągamy starą i zakładamy nową elewację, warto zastanowić się, jak przy okazji polepszyć stan i standard naszego domu.

Elewacja wpływa nie tylko na estetykę – choć jej rodzaj i kolor znacząco wpływają na to, czy nasz dom można zaliczyć do ładnych, czy nie – ale również na bardziej przyziemne sprawy, takie jak szczelność i izolacja cieplna domu. Innymi słowy, im lepsza elewacja, tym mniejsze ryzyko zawilgocenia wnętrz i rozprzestrzeniania się grzyba, a także niższe rachunki za ogrzewanie, gdyż dobrze wyizolowany dom lepiej trzyma ciepło i nie trzeba go nieustannie dogrzewać. Kupując elewację drewnianą w Poznaniu, zwróć uwagę nie tylko na jej kolor, ale także na jej odporność na warunki atmosferyczne i parametry izolacyjne.

Z praktycznego punktu widzenia każdy rodzaj elewacji ma swoje wady i zalety. Jeśli szukamy czegoś, czego nie będzie trzeba zbyt często czyścić, powinniśmy pomyśleć o elewacji z betonu architektonicznego, kamienia lub cegły klinkierowej. Z kolei zwykłą cegła, drewno i płytki wymagają regularnego czyszczenia, by wyglądały elegancko. Abstrahując od wyglądu, warto pomyśleć o wytrzymałości na warunki atmosferyczne: mróz, upał i wilgoć. Aby elewacja drewniana służyła nam przez lata, powinniśmy odpowiednio ją zabezpieczyć – odpowiednie bejce i lakiery można nabyć w sklepie budowlanym i nie należy na nich oszczędzać. Niezabezpieczone drewno może być bardzo wrażliwe na niesprzyjające warunki pogodowe. Jest ono jednak, w przeciwieństwie do cegieł, betonu czy płytek doskonałym izolatorem, który w połączeniu ze standardowym ociepleniem pozwoli nam niemal całkowicie wyizolować cieplnie nasz dom.

Jeśli chodzi o stronę estetyczną, to wybór materiału będzie zależał od tego, w jakim stylu chcemy wykończyć nasz dom. Styl skandynawski, w którym wykorzystuje się naturalne materiały, aż prosi się o elewację drewnianą. Z kolei styl rustykalny, prowansalski czy w stylu cottage najlepiej pokryć kamieniem. Z nowoczesnym projektem najlepiej będzie współgrać beton, goła cegła to podstawa stylu industrialnego, który ostatnimi czasy bije rekordy popularności w miastach, a płytki elewacyjne zapewnią odrobinę klasycznej elegancji.

Wybierając kolor elewacji kierujmy się nie tylko gustem, ale też rozsądkiem. Zwróćmy uwagę na to, jak nasz dom będzie wpisywał się w krajobraz. Jeśli stoi sam na środku dużej działki albo w środku lasu, to możemy szaleć, jeśli jednak kilka metrów dalej stoi już dom naszego sąsiada, zadbajmy, by kolory naszych elewacji się nie gryzły. Dodatkowo warto wspomnieć, że kolory bardzo jasne, takie jak biel czy jasny beż, a także bardzo ciemne, takie jak czerń czy ciemny brąz, bardzo łatwo się brudzą i widać na nich różnego rodzaju pył i piach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here