Jakie życie taki rap, czyli najlepsze cytaty polskiego rapu

Każdy rapowy meloman pamięta legendarnego Peje i jego najsłynniejszy cytat „Jakie życie taki rap” użyty w utworze „Mój rap, moja rzeczywistość”. Przez ostatnie lata w kulturze hip-hop przewinęło się sporo linijek wartych uwagi. a tutaj wymienimy sobie te najciekawsze.

Trzeci Wymiar – Murmurando
„Nienawiść udaje miłość,
miłość oddaje nienawiść.
I choć rozstaje, trzeba iść,
nicość zostaje przetrawić”

Zespół, który na swoją pozycję na rynku pracował bardzo długo. Składający się z trzech wybitnych artystów: Szada Akrobaty, Nulizmatyka, Porka Poresa Porkinsona. Swoją największą rozpoznawalność zbudowali na płycie Dolina Klaunów. Niestety dwa lata temu doszło do nieprzyjemnych spięć między członkami grupy, czego skutkiem był rozpad ekipy. Chłopaki nadal działają, w 2016 roku Szad wypuścił solowy krążek Człowiek Duch. Sam cytat podkreśla, że nasze decyzje to balansowanie między dwie skrajnościami; miłością i nienawiścią. Nie łatwo jest pozostać obiektywnym w bardzo wielu kwestiach.

Solar/Białas ft. Wac Toja – Nie dla Ciebie
„Gdybyśmy chcieli się tylko postarać,
życie być mogło filmem,
Ale zamiast coś naprawiać,
było ściągnąć Tinder.”

Kolejny głośny duet. Założyciele SB Maffiji. W singlu promującym album #nowanormalnosc z 2016 roku Białas chce zwrócić uwagę, że wszystko czego tak naprawdę potrzebujemy(tutaj miłości) mamy pod nosem. My zamiast tego wolimy starać się odnaleźć to gdzie indziej, daleko poza naszym zasięgiem. Niepotrzebnie.

Sokół i Marysia Starosta – Reset
„Wartości wypisane w sercu miej,
nie na koszulkach.
Mądrości z duszy czerp,
nie tylko z podwórka.”

Kolej na prawdziwego dinozaura sceny rapowej. Muzyk prężnie działający w latach 2011-2015. Obecnie zajmuje się prowadzeniem labelu Prosto. Jednak 24 sierpnia na swoim kanale opublikował singiel Chcemy być wyżej, zapowiadając tym samym Projekt Tymczasem. Tym cytatem artysta zwraca uwagę na to jakimi wartościami się kierujemy. Sugeruje żebyśmy żyli tym co jest w nas, a nie tanimi sloganami podchwyconymi z podwórka, czy koszulek.

Quebonafide ft. Klaudia Szafrańska – Candy
„Wtedy ty wybaczasz moje wady, wybaczasz wady.
Rozumiesz moje dziaby i złote zęby.”

Obecnie zdecydowanie najpopularniejszy raper – Quebonafide. Ostatni album Soma 0,5 mg, który współtworzył razem z Taco Hemingwayem, jedynie zwiększył jego rozpoznawalność. Candy stała się niezwykle kontrowersyjną piosenką po pojawieniu się w radio Eska. Dotychczas utowry raperów nie pojawiały się w tego typu serwisach. Autor w tym utworze zwraca się bezpośrednio do swojej drugiej połówki. Podkreśla jak ważna jest dla niego bliskość ukochanej. Tylko przy niej czuje się zrozumiany. Zwraca uwagę na to, jakie znaczenie dla nas moją osoby, którym możemy się wygadać, które są z nami na dobre i złe.

Taco Hemingway – Reżyseria: Kubrick
„Telefon dzwoni, robić chcą reklamę wódki.
Dają milion czysto, do ugrania milion trzysta.
Ojciec mówi: „głupio, gdybym z tego nie skorzystał.”
Robić chcą kolabo, jakieś zwrotki miałbym wysłać.
Mówić: „ekhm, moja ulubiona czysta.”
Zamiast brać hajs, wolę dawać przykład.
Reputacji nie odkupi żadna cyfra.”

Na koniec perełka. Taco Hemingway to raper bijący rekordy popularności, więc chyba nie trzeba go nikomu przedstawiać. Skupmy się natomiast na cytacie. Jest on trochę długi, lecz zdaje się być tak adekwatny do dzisiejszych czasów, że nie mogło go tu zabraknąć. Taco zwraca uwagę, iż są rzeczy ważniejsze od pieniędzy. Dla niego to reputacja. Dla kogoś innego to może być rodzina, ale pieniądz nie jest największą wartością w życiu. Chce, żebyśmy walczyli o inne rzeczy. Może warto przemyśleć.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki rower wybrać?
Następny artykułOkropny sen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here