Cokół dopasowany do ściany i posadzki czy zwykła listwa

Pomiędzy ścianą a podłogą zawsze znajduje się niewielka przestrzeń, która nie wygląda estetycznie. Właśnie dlatego po położeniu posadzki i przygotowaniu ścian, należy tę przestrzeń zabezpieczyć. Można to zrobić za pomocą listwy albo cokołu. Dlaczego jednak ten drugi rodzaj wykończenia mógłby być lepszy?

Listwa przypodłogowa – zazwyczaj plastikowa

Większość osób decyduje się na wykorzystanie plastikowej listwy przypodłogowej. To proste, tanie rozwiązanie, w wyniku którego nieestetyczna szpara przy podłodze i ścianie zostaje zakryta. To także prosty sposób na to, aby wykończyć pomieszczenie samodzielnie, dlatego osoby, które chcą własnoręcznie przygotować swoje mieszkanie, chętnie sięgają po takie rozwiązanie.

Jednak czy listwa jest idealnym rozwiązaniem? Okazuje się, że nie! Listwa przypodłogowa zazwyczaj wykonana jest z plastiku, który nie jest najtrwalszym materiałem. Z tego powodu wiele osób obserwuje, że po stosunkowo krótkim czasie powstają uszkodzenia, takie jak pęknięcia listwy, a zakończenia i narożniki zaczynają się od niej odpinać i wymagają ciągłej poprawy.

Warto także zauważyć, że choć wiele listew przypodłogowych ma estetyczny wygląd, tak naprawdę chronią one przed zabrudzeniem i ukrywają przed naszym wzrokiem jedynie wąską szparę przy ścianie i podłodze. Nie są jednak w stanie ochronić wyższej partii ściany przed zabrudzeniem.

Cokół z ceramiki

Cokół przypodłogowy, którego temat dzisiaj poruszamy, jest wykonany z ceramicznych płytek, co oznacza, że jest bardzo trwały. Wykazuje wysoką odporność na różnorodne uszkodzenia mechaniczne, na które listwy plastikowe z reguły nie są odporne. Cokoły tego rodzaju mogą więc wytrzymać bez najmniejszej skazy znacznie dłużej, sprawiając, że każde pomieszczenie jest estetyczne, a przestrzeń na zbiegu ściany i podłogi lepiej zabezpieczona. Co więcej, cokoły takie nie wymagają używania dodatkowych zaślepek czy narożników, co sprawia, że po prostu nie wymagają napraw.

Cokół, który lepiej chroni

Dodajemy do tego jeszcze jedną ważną cechę cokołów przypodłogowych. Sięgają znacznie wyżej niż zwykłe listwy, dzięki czemu mogą chronić ścianę w bardziej skuteczny sposób.

Wyobraźmy sobie na przykład przedpokój. Pod ścianą ustawione są buty – dla dzieci i dorosłych – a także kilka dodatkowych przedmiotów, jak dziecięca hulajnoga i deskorolka. W przypadku zwykłej listwy przypodłogowej najpewniej wszystkie te przedmioty dotykają ściany, która szybko zaczyna się brudzić. Piasek, błoto i kurz przenoszą się z rzeczy użytkowych na farbę, której zazwyczaj nie możemy łatwo wyczyścić.

Jeśli jednak w tym samym miejscu znajdzie się cokół, który sięgnie wyżej, problem zniknie. Nawet jeśli cokół zostanie ubrudzony od butów czy dziecięcych pojazdów, jest odporny na zmywanie nawet stosunkowo ostrymi środkami chemicznymi. Dzięki temu można go będzie łatwo oczyścić, przywracając dawny blask przestrzeni.

Ozdobny charakter

Na koniec warto dodać, że cokoły mogą mieć ozdobny charakter. Dobrze dopasowany do posadzki i ściany pod względem kolorystycznym cokół staje się podkreśleniem przestrzeni i sprawia, że nabiera ona nowego charakteru. Decydując się na ozdobny cokół z wyjątkowymi detalami, można uzyskać jeszcze ciekawszy wystrój wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here