Czy oświetlenie może wpływać na nastrój, poziom energii oraz rytm dobowy człowieka?
Tak! Większość z nas w okresie wakacji i we wszystkie słoneczne dni w roku ma najwięcej energii. To dlatego wiosną budzimy się do życia razem ze wszystkim, co nas otacza, a zimą zwalniamy jak pozostałe organizmy. Jako ludzie nie możemy pozwolić sobie na skrócenie czasu pracy w zimniejsze i ciemniejsze dni w roku. Staramy sie utrzymać aktywność na takim samym poziomie przez cały rok. Jak zatem nie zaburzyć zimą swojego rytmu dobowego, gdy wieczorem jest już ciemno? Na szczęście możemy stworzyć odpowiedni klimat w domu o każdej porze roku regulując swoją aktywność dobową z pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia.
Lampy sufitowe – przedłuż dzienną aktywność!
Jak utrzymać rytm dobowy i zachować aktywność, gdy popołudniami jest już ciemno? Lampy sufitowe, niezależnie czy są to lampy wiszące, żyrandole czy plafony, zimą powinny służyć nam także do przedłużania czasu naszej aktywności. Oznacza to, że gdy zapada ciemność, a chcemy zachować jeszcze aktywność „dzienną”, powinniśmy włączyć oświetlenie sufitowe, a zrezygnować z ciepłego delikatniejszego światła, które może nas usypiać. Jasne oświetlenie od góry najbardziej przypomina naturalny kąt padania światła słonecznego. Najlepszy efekt rozbudzający uzyskamy przy użyciu żarówek z tzw. barwą białą/dzienną, czyli najbardziej zbliżoną do pełnego spektrum, jakie emituje Słońce. Takie sztuczne oświetlenie jest najbardziej zbliżone do naturalnego, dziennego światła. Żarówki emitujące światło o bardziej białej barwie działają pobudzająco na nasz organizm.
Lampy stojące – stwórz przyjemną aurę.
Kiedy jeszcze jest zbyt wcześnie, by kłaść się do snu, a zaprzestaliśmy już dziennych aktywności, zwykle chcemy by w domu zapanowała rozluźniająca atmosfera. Relaksujące oświetlenie urządzimy z lampami stojącymi, np. podłogowymi lub stołowymi z abażurem. Wykorzystanie stylowej lampy podłogowej do stworzenia intymnego nastroju jest o wiele bezpieczniejszą formą rozmieszczania światła w mieszkaniu niż np. użycie świeczek. Gustowna lampa podłogowa będzie także doskonałym elementem dekoracyjnym w salonie.
Lampki nocne stojące – na dobranoc.
Wieczorem, gdy planujemy przygotować się do snu, najlepiej wyłączyć bardzo jasne światło i zastąpić je słabszym, o cieplejszej barwie. Jeśli chcemy zasygnalizować organizmowi, że pora się rozluźnić, powinniśmy włączyć lampkę nocną. Co to znaczy? Lampka nocna to nie tylko wygląd (zwykle mniejsza stojąca lampka do postawienia na stoliku nocnym), ale także rodzaj światła, jaki oferuje. Odpowiednie będzie takie, przy którym możemy zasypiać i które nie będzie uciążliwe. Z tego powodu większość lampek nocnych ma abażury lub jest wykonanych z lekkiego, półprzezroczystego tworzywa, gdzie zalecane jest używanie słabych żarówek. Wieczorami przez nasz organizm preferowane jest światło rozproszone, o ciepłym odcieniu (bardziej żółte, niż białe). Takie oświetlenie stworzy przytulne wrażenie w naszej sypialni i pomoże nam sie odprężyć.