mri

Rezonans magnetyczny jest powszechnie stosowanym we współczesnej diagnostyce badaniem, które umożliwia ocenę stanu kręgosłupa, układu ruchowego i większość tkanek w naszym organizmie. Jego nieinwazyjność powoduje, że może poddać mu się większość pacjentów. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonywania badań MRI, jak nazywany jest również rezonans magnetyczny. Oto najważniejsze z nich.

Przeciwwskazania bezwzględne do wykonywania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny wykorzystuje właściwości magnetyczne komórek ciała człowieka i wymaga umieszczenia pacjenta w silnym polu magnetycznym. Z tego powodu do bezwzględnych przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie badania MRI należą:

– używanie przez pacjenta rozrusznika serca lub innych neurostymulatorów (np. implantów słuchowych) czy też klipsów na naczyniu wewnątrzczaszkowym z materiału ferromagnetycznego. Wytworzone przez aparat MR pole magnetyczne może wywołać zakłócenia w ich pracy, przemieszczanie się i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta;

– obecność metalowych ciał obcych w organizmie pacjenta, np. opiłków żelaza, drobin śrutu lub odłamków, które pod wpływem działania pola magnetycznego mogą się przemieścić, powodując również zagrożenie dla zdrowia. Szczególnie istotne jest to w przypadku ciał metalowych znajdujących się w obrębie gałki ocznej.

Przeciwwskazania względne do wykonywania badań MRI

Do przeciwwskazań względnych przy skierowaniu na badania MRI należą:

– objawy silnej klaustrofobii,
– obecność metalowych ciała obcych w tkankach miękkich,
– posiadanie implantów ortopedycznych,
– używanie sztucznej zastawki serca,
– posiadanie trwałego tatuażu lub makijaż, które mogą zawierać drobinki metalu (dotyczy to zazwyczaj tatuaży czy makijaży wykonywanych dawniej)
– posiadane protezy lub implanty stomatologiczne,
– używanie urządzeń monitorujących, dawkujących leki itp. (np. pompy insulinowej),
– ciąża – badanie MRI jest niewskazane w 1. trymestrze,
– jaskra.

W każdym z tych przypadków jednak to lekarz radiolog podejmuje decyzję o wykonaniu badania MRI.

Gdzie wykonać badania rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz inne nowoczesne badania obrazowe oferują placów LUX MED Diagnostyka na terenie całego kraju. Wykonanie badania zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ jest możliwe w niezwykle krótkich terminach, zaledwie w kilka dni od otrzymania skierowania. Diagnostyka wykonywana jest z użyciem nowoczesnej aparatury zapewniającej wysoką miarodajność wyników, które można odebrać online, za pośrednictwem Portalu Pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here