Problem z oczami

Budowa każdego organizmu żywego jest bardzo skomplikowana, a zachowywanie dobrego zdrowia i samopoczucia jest możliwe tylko wtedy, gdy poszczególne systemy prawidłowo działają. W naszym ciele wymienić można układ mięśniowy, trawienny, oddechowy, krążenia czy nerwowy – każdym z nich zajmuje się poszczególny specjalista. Niezwykle złożony jest zwłaszcza system nerwowy, który składa się z dwóch elementów – ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Co warto o nim wiedzieć oraz jak dbać o jego dobrą kondycję?

System nerwowy u człowieka

System nerwowy u człowieka współpracuje wraz z układem hormonalnym kontrolując wszystkie czynności, które zachodzą w organizmie. Jest to możliwe, dzięki synapsom, za pomocą których w ekstremalnym szybkim tempie przekazywane są niezbędne wiadomości między mózgiem, a ciałem. To właśnie poszczególne elementy układu nerwowego wpływają na ciśnienie krwi, wydalanie moczu, częstotliwość akcji serca, zwężanie i rozszerzanie się źrenic oka oraz utrzymywanie homeostazy organizmu. Układ nerwowy, podobnie jak inne systemu w naszym ciele narażony jest na różne choroby. Do najczęstszych należy padaczka oraz stwardnienie rozsianie. Różnego rodzaju demencje takie jak Alzheimer lub choroba Parkinsona również spowodowane są utratą neuronów oraz funkcji poznawczych czy motorycznych. Istnieje wiele guzów, które wpływają na układ nerwowy. HIV i kiła czy zapalenie opon mózgowych to choroby układu nerwowego spowodowane przed wirusy i bakterie. Wymienić można także zapalenie nerwu wzrokowego czy różnego rodzaju neuropatie.

Jak dbać o system nerwowy?

Wiele czynników ma wpływ na to, czy nasz system nerwowy działa prawidłowo. Dużą rolę odgrywa dieta. Warto regularnie monitorować swoje nawyki żywieniowe i dbać o zbilansowaną dietę, w której jest pod dostatkiem składników takich jak zdrowe tłuszcze, witamina B12 oraz D. W codziennej diecie warto więc uwzględnić warzywa kapustne, jagody, awokado, warzywa liściaste, owoce morza oraz tłuste ryby bogate w Omega-3. Negatywny wpływ na system nerwowy ma palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Ważny jest też odpoczynek – a szczególnie odpowiednia ilość snu, mniej więcej 7 do 8 godzin dziennie oraz stałe godziny kładzenia się spać i wstawania. Podczas snu umysł regeneruje się samoczynnie, co wpływa na dobrą kondycję psychiczną. Kolejnym ważnym czynnikiem jest utrzymywanie zdrowej wagi oraz zażywanie odpowiedniej porcji ruchu każdego dnia – na przykład w postaci spacerów. Warto też unikać chronicznego stresu oraz toksycznych chemikali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here