Ciąża nie zawsze jest dokładanie planowanym stanem. Sytuacją idealną jest, gdy kobieta przygotowuje się do tego wydarzenia i odpowiednio wcześnie przygotowuje swoje ciało, bierze witaminy czy kwas foliowy. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. wpadką. Zdarza się ona wielu parom. Czasami wynika ze stosowania naturalnych metod zabezpieczenia albo też z błędu w stosowaniu mechanicznych metod antykoncepcji. Wiele kobiet zastanawia się, jakie są pierwsze objawy ciąży. Wbrew pozorom nie jest ona aż tak łatwa do rozpoznania i bardzo łatwo przeoczyć pierwsze oznaki lub też źle zinterpretować możliwe objawy.
Pierwszym momentem, kiedy kobieta się orientuje, że być może jest w stanie błogosławionym, jest brak miesiączki. Czasami okres opóźnia się z powodu stresu, choroby, zmiany miejsca zamieszkania. Jednak bardzo często powodem jest ciąża. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy przypuszczenia są słuszne, jest wykonanie domowego testu ciążowego. Test jest do zakupienia w aptece lub drogerii i kosztuje kilka złotych. Dla pewności można wykonać dwa takie testy, jednak należy pamiętać, że wynik wykonany zaraz po niewystąpieniu spodziewanej miesiączki nie będzie miarodajny. Innym sposobem jest wykonanie w przychodni testu beta hcg, podczas którego wykrywany jest hormon występujący głównie w ciąży. Można zrobić również USG, które pokaże, czy doszło do zapłodnienia. Nie wolno lekceważyć faktu bycia w ciąży, gdyż wczesne jej wykrycie umożliwia przeprowadzenie odpowiednich badań i zastosowanie suplementów.
Ciąża nie dla każdego jest oczywistością i czasami potrzeba czasu, aby się przyzwyczaić do myśli, że będzie się miało dziecko. Jest do szczególnie trudny czas dla kobiet, które borykają się z nieprzyjemnymi objawami. Wśród nich jest na przykład częsta potrzeba oddawania moczu. Wielokrotne wizyty w toalecie w czasie ciąży nie są niczym niespotykanym. Kolejne, co może zaskoczyć przyszłe mamy, to wstręt do niektórych pokarmów. Czasami kobiety nie mogą jeść niczego poza owocami, czasami mają wstręt tylko do mięsa. Problemy z łaknieniem pojawiają się najczęściej na początku i szybko znikają. Innym niemiłym objawem są poranne mdłości – wymioty i złe samopoczucie potrafią uprzykrzyć kobietom życie. W początkowym okresie, gdy brzuch nie jest jeszcze widocznie powiększony, może zwiększyć się waga. Około trzeciego miesiąca zaczyna się rysować okrągły kształt brzucha, ale niektórym paniom udaje się ukryć ciążowy brzuszek nawet do szóstego miesiąca. Wszystko zależy od wagi i postury, a także od uwarunkowań genetycznych.
Ciąża to wyjątkowy stan, jednak trudny i wymagający wielu poświęceń, a nieraz wyrzeczeń. Warto docenić kobiety i wspomóc je w tym ciężkim czasie. Ustąpienie w autobusie miejsca, pomoc w ugotowaniu obiadu czy odciążenie jej w pracy naprawdę dużo daje, gdyż w zaawansowanej ciąży drastycznie zwiększa się waga ciała i ból kręgosłupa daje się we znaki. Nie każda kobieta wszystkie objawy będzie przechodzić tak samo, jednak najczęściej jest to powtarzający się zestaw.