Karneol

0
1879

W jubilerstwie oraz grawerstwie, a nawet w życiu codziennym wykorzystywane są różnego rodzaju kamienie. Różnią się one kolorami, twardością oraz właściwościami. Te piękne mineralne formacje stosowane są do tworzenia eleganckich ozdób. Wykorzystywane jest też ich dobroczynne działanie. Co warto o nich wiedzieć?

Czym tak naprawdę są kamienie szlachetne i jak powstają?

Na naszej planecie można znaleźć nawet ponad 4000 minerałów, różniących się strukturą oraz składem. Już wiele tysięcy lat temu ludzie odkryli, że niektóre z nich po oszlifowaniu nabierają pięknego blasku i zaczęto przypisywać im znaczenie symboliczne – z czasem zostały one nazwane kamieniami szlachetnymi. Dlaczego jednak niektóre minerały określane są tym mianem i są znacznie droższe niż inne? Ma to związek z kilkoma wymaganiami. Kamienie szlachetne muszą charakteryzować się czystością, rzadkim występowaniem w przyrodzie, odpowiednią twardością i odpornością oraz mieć wysoki połysk. Niezbędne jest także posiadanie zróżnicowanych, specyficznych cech takich jak kolor lub odcień. Od czego więc zależy cena danych kamieni? Najczęściej od rzadkości występowania, rozmiaru i wagi. Na rynku jubilerskim znajdują się także kamienie półszlachetne. Czym się różnią? Głównie częstotliwością występowania oraz połyskiem. Znajduje się je w naturze znacznie częściej, przez co nie są aż tak ekskluzywne.

Najpopularniejsze minerały wykorzystywane w jubilerstwie

W jubilerstwie wykorzystuje się zarówno kamienie szlachetne, jak i minerały nieco bardziej pospolite, które również prezentują się bardzo atrakcyjnie. Należy do nich między innymi bursztyn. To doskonały surowiec występujący u wybrzeży wielu mórz. Posiada ciemnobrązowy, złoty albo żółty kolor. Używany jako amulet był już nawet w prehistorii. Innym popularnym kamieniem półszlachetnym jest jaspis. Przyjmuje on zieloną, brązową, żółtą lub czerwoną barwę, a spotykany jest głównie na terenie Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Odmianą pospolitego minerału krzemionkowego jest też agat. To pasiasty kamień półszlachetny występujący naturalnie w Urugwaju, Brazylii, Indiach, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Wśród jego odmian wymienia się onyks, sardonik i sard. Wyjątkowym kamieniem pospolitym jest karneol, który cieszy się niesłabnącym powodzeniem w jubilerstwie już od czasów antycznych. Można spotkać go w Ameryce Południowej, Azji, USA, Australii oraz Europie – w tym również w Polsce. Sama jego nazwa pochodzi od słowa łacińskiego, które oznacza „ciało”. Skojarzenie to prawdopodobnie wynika z jego czerwonawej barwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here