maseczki antywirusowe

Zastanawiasz się, czy nosić maseczki antywirusowe? Zdania na ten temat są wciąż podzielone, poznaj argumenty obu stron i zrób wszystko, aby jak najlepiej chronić się przed koronawirusem!

Maseczki antywirusowe i koronawirus

Światowa pandemia koronawirusa paraliżuje nasze życie we właściwie każdym aspekcie. Każdego dnia udostępniane są dane dotyczące liczby zachorowań oraz zgonów, światełkiem w tunelu z pewnością są informacje o osobach, którym udało się wirusa zwalczyć. Niesamowicie istotne jest oczywiście zapobieganie kolejnym zakażeniom, w tym celu wprowadza się w większości krajów mniej więcej zbliżone regulacje. Często podkreśla się też rolę różnego rodzaju zaopatrzenia, takiego jak rękawiczki czy maseczki antywirusowe. Czy te ostatnie są skuteczne i w jakich sytuacjach należy je nosić?

Czy i kiedy nosić maseczki antywirusowe na koronawirusa?

Co ciekawe, opinie ekspertów dotyczące maseczek antywirusowych są podzielone. I nie chodzi tu nawet o ich skuteczność, gdyż produkty z najwyższej półki gwarantują doskonałą ochronę przed wirusami, a raczej o to, kto i kiedy powinien z tego wyposażenia korzystać. Zgodnie z obecnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maseczki antywirusowe powinni nosić chorzy, ich opiekunowie oraz personel medyczny. Nie dotyczy to zatem osób, które nie mają widocznych objawów zakażenia koronawirusem. Wynika to z faktu, iż wysokiej jakości maseczek i tak nie wystarczy dla wszystkich, należy je zatem zachować dla najbardziej potrzebujących, a zatem grup wymienionych uprzednio.

Po drugiej stronie znajduje się pokaźna grupa lekarzy oraz innych specjalistów, którzy są nieco innego zdania. Uważają oni bowiem, że jak najbardziej wskazane jest noszenie jakichkolwiek maseczek i to przez całe społeczeństwo. Argumentują to stwierdzeniem, iż koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a jakiekolwiek zabezpieczenie w postaci maseczki może choć częściowo ten proces ograniczyć. Opinię tę podzielają także azjatyccy lekarze, którzy jako pierwsi musieli zmierzyć się z epidemią. Należy przy tym pamiętać, że faktyczna skuteczność działania maseczek antywirusowych zależy np. od ich rodzaju oraz materiału wykonania. Zatem nawet maseczki domowej roboty mogą okazać się do pewnego stopnia skuteczne.

Przy rozważaniach dotyczących maseczek antywirusowych, a także wielu innych zagadnień związanych z COVID-19, trzeba mieć na uwadze, że to wciąż nowy wirus, o którym tak naprawdę nadal wiele nie wiemy. Dlatego najlepiej stosować się do zaleceń i wskazań wydawanych przez oficjalne i renomowane źródła. Niezależnie od tego, czy stosujesz maseczki antywirusowe, czy nie, pamiętaj o innych środkach zapobiegawczych. Myj ręce zgodnie z instrukcjami, korzystaj ze środków dezynfekujących, unikaj dotykania ust, nosa i oczu, a jeśli już musisz wyjść na zewnątrz, zachowuj odstęp wynoszący co najmniej 2 metry. Od zachowania i odpowiedzialności każdego z nas zależy to, czy i jak szybko uporamy się z pandemią koronawirusa. #zostanwdomu, by jak najszybciej móc z niego wyjść, a twoje życie stopniowo wracało do normy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here