O zaletach czytania mówi się naprawdę bardzo wiele. Prowadzone są kampanie edukacyjne zachęcające do czytania książek w każdym wieku. Oczywiście ważne jest, aby lektury były dopasowane do poziomu rozwoju czytelnika, dlatego wybierając książki dla swojego dziecka powinniśmy się im dobrze przyjrzeć. Oferta czytelnicza dla dzieci od najmłodszych lat jest na szczęście bardzo szeroka i znalezienie wartościowych pozycji nie jest wcale zbyt trudne.
Literatura dla dzieci – kiedy warto czytać dzieciom książki?
Czytanie książek to świetny sposób na zabicie nudy, ale nie tylko. Z czytania prozy lub poezji może zrodzić się wiele wspaniałych zabaw, takich jak np. ciekawy teatrzyk, czy wymyślanie dalszych losów literackich bohaterów. Czytanie ma nie tylko walory edukacyjne, rozwija wyobraźnię i kreatywność, ale może również pełnić funkcję terapeutyczną. Poznawanie losów literackich bohaterów może ułatwić nam rozmowę o swoich uczuciach, pomóc w rozwiązaniu jakiegoś problemu, czy wyciszeniu i uspokojeniu. Bardzo często rodzice czytają swoim dzieciom książki na dobranoc i to właśnie tego typu lektury są najczęściej poszukiwane, dlatego warto zaglądać do różnego rodzaju rankingów, 5 bajek na dobranoc wymienia BabyChic.
Jak widać, czytać dzieciom warto zawsze, mądre książki mogą być rozwiązaniem bardzo wielu problemów, dlatego w dalszej części artykułu podamy kilka konkretnych propozycji tytułów, które warto mieć w swojej domowej biblioteczce.
Co czytać dzieciom w wieku wczesnoszkolnym?
Za wiek wczesnoszkolnym możemy uznać okres pomiędzy 6 a 9 rokiem życia. Choć większość dzieci rozpoczyna edukację szkolną mając 7 lat, to istnieje możliwość posłania do szkoły również sześciolatka. Oczywiście nie sposób w jednym artykule zebrać wszystkie wartościowe tytuły, dlatego wybraliśmy kilka przykładowych pozycji, które są naszym zdaniem warte uwagi.
1. „Wierszyki łamiące języki” Małgorzata Strzałkowska. Ta pozycja to świetny sposób na oswajanie się z poezją oraz świetną zabawę. Czytając z dzieckiem wierszyki z tego zbioru wykonujemy jednocześnie ćwiczenia logopedyczne.
2. „Zając zostaje!” Melania Kapelusz. Ta książka pomoże naszemu maluchowi oswoić się z nową szkolną rzeczywistością. Każdy człowiek, nawet kilkuletnie dziecko ma swoje troski i zmartwienia, a do tego musi stawiać czoła nowym wyzwaniom. Tego typu lektury mogą ułatwić przejście przez ten niełatwy czas.
3. „Ciało. Jak to działa?” Marta Maruszczak
Ta książka to odpowiedź na wiele nurtujących dzieci pytań, takich jak to, dlaczego ziewamy, czy dlaczego nie możemy się sami połaskotać? To najbardziej przystępna książka opowiadająca o ludzkiej anatomii i fizjologii, jaką można znaleźć na rynku wydawniczym.
4. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren
Tę pozycję znają zapewne wszyscy, dlatego nie trzeba nikomu jej streszczać. Oczywiście jest to lektura szkolna, nie mniej warto zapoznać z nią swoje dzieci jeszcze zanim przeczytanie jej stanie się ich obowiązkiem, gdyż czytanie takich książek powinno kojarzyć się z przyjemnością, a nie szkolnym przymusem.
5. „Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków” Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizieliński
Ta książka to niesamowity przegląd dawnych i współczesnych wynalazków, które zainteresują każdego małego odkrywce.