Zawód notariusza wielu osobom wydaje się ciekawy o czym świadczy wzrost popularności wyszukiwania tej frazy w przeglądarkach internetowych. Również zarobki w tej profesji wyraźnie odstają powyżej średniej krajowej i zachęcają do zainteresowania się tematem. Zapoznaj się z poniższym artykułem i poszerz swoją wiedzę o tym intratnym a wciąż owianym mgłą tajemnicy zawodzie.
Historia zawodu notariusza
Historia notariatu sięga starożytnego Rzymu gdzie powstała instytucja o nazwie notariusz. Urzędnicy tego typu zajmowali się sporządzaniem testamentów po zmarłych obywatelach rzymskich, ale także skarg i zapytań do organów władzy. Urząd ten ewoluował przez następne kilka wieków. W początkach średniowiecza urzędnicy Notari Publici, spotykani byli w krajach włoskich i państwie papieskim, zajmując się sporządzaniem ważnych umów. Wszyscy nadmienieni urzędnicy byli wybierani spośród sprawiedliwych i nieskalanych występkiem obywateli, nie musieli jednak w żaden sposób udowadniać swoich kompetencji czy zdawać egzaminów.
Dopiero w 1542 roku, Reichstag państw niemieckich zdecydował, iż aby piastować funkcję notariusza należy przejść specjalny egzamin. Od tego czasu taka forma notariatu poświadczona egzaminem utrzymuje się i trafia do coraz to nowych krajów, w tym do Polski gdzie model niemiecki przyjął się już na stałe.
Jak wygląda podstawowy zakres pracy notariusza?
Notariusz to zawód szanowany i dobrze opłacany. Co robi się piastując to stanowisko? Do obowiązków notariusza należy przede wszystkim pośrednictwo przy transakcjach kupna i sprzedaży nieruchomości. Takich spraw notariusze podejmują najwięcej. Notariusz jest podstawowym organem państwa polskiego zajmującym się pomocą przy sprawach gruntowych.
U notariusza sporządzimy więc akt kupna i sprzedaży, uzyskamy odpis aktu własności ziemi oraz uzyskamy niezbędne informacje na temat procedur związanych z tymi procesami. Legalność każdej transakcji kupna-sprzedaży zależy właśnie od zawierania jej w obecności notariusza, przy obecności obu stron zarówno sprzedającej, jak i kupującej daną działkę, mieszkanie czy dom.
Ciekawe kompetencje notariusza
Do ważnych kompetencji omawianego zawodu należą także sprawy spadkowe, choć notariusz nie jest tu jedyną instytucją bowiem spadek można przepisać też w sądzie. Ciekawym prawem notariusza jest rozpatrywanie i przyznawanie intercyzy, czyli rozdzielności majątkowej. Para małżonków, która nie chce nawzajem ponosić swoich długów czy obciążeń może podpisać rozdzielność majątkową właśnie u notariusza.
Mniej znanymi i odchodzącymi na karty historii uprawnieniami notariusza jest operowanie i rozpatrywanie prawdziwości różnorodnych weksli, czeków oraz oświadczeń i protokołów. Choć mechanizm weksla i czeku jest już coraz rzadziej używany to w przypadku problemów z tymi mechanizmami finansowymi pomocy należy szukać właśnie u notariusza.
Artykuł powstał we współpracy w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl