O formatach papieru

Nie ma co ukrywać, że można usłyszeć, iż kartka ma wymiar A4 czy A5, ale być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co ten fakt oznacza. W związku z tym nadeszła najwyższa pora na dokonanie zmiany. Każda osoba powinna przynajmniej zdawać sobie sprawę, jakie wymiary ma kartka A4.
Dlaczego w ten sposób format A4 został wyróżniony? Odpowiedź na to pytanie to fakt, że mowa o najczęściej używanym formacie na świecie. Zresztą teraz już pewnie wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, o czym mowa. Jeżeli chodzi o dokładne dane, powierzchnia formatu A4 wynosi 0,062 m2 czyli 62 cm2. Z kolei wymiary formatu A4 to 210 x 297. Być może ktoś jest jeszcze zainteresowany wymiarami wyrażonymi w pikselach. Jeśli tak, to wymiary te przedstawiają się w następujący sposób: 2480px x 3508 px.
Powiedzieliśmy sobie, że warto przybliżyć przynajmniej format A4, ale przejdźmy teraz do innych rozmiarów (być może sobie jednak o wszystkim nie powiemy). Weźmy sobie największy format, czyli A0. Gdyby tak porównać format A0 do A4 to wniosek powinien być taki, że jedna kartka papieru A0 składa się z 16 kartek papieru A4. Poza tym format a0 to największy format znormalizowany standardem ISO 216.
Jeżeli chodzi o format A1, jak łatwo można się domyślić, jest to drugi co do wielkości rozmiar normalizowany wytycznymi standardu ISO 216. Co do dokładnych danych, można powiedzieć, że jest to dwa razy mniejszy rozmiar niż A0 i 2 razy większy rozmiar niż A2. Niewątpliwie warto też mieć na uwadze, że arkusz A1 można otrzymać w przypadku zgięcia papieru w formacie A0 po jego długości.
Co do formatu A2, na temat wymiarów już sobie na dobrą sprawę powiedzieliśmy. Poza tym istotne jest także to, że mowa o formacie najczęściej stosowanym podczas drukowania plakatów i kalendarzy ściennych. Trzeba też mieć na uwadze, że drukując materiały mające rozmiar A2 nieodzowne jest zakupienie niezwykle drogiej drukarki. Ewentualnie można zdecydować się na zakup plotera drukującego. Dobrze też wiedzieć, że do produkcji masowej zazwyczaj wykorzystuje się maszyny offsetowe.
Czas przejść do formatu A3. Patrząc przez pryzmat popularności, format A3 jest drugim co do popularności formatem. Jeżeli chodzi o wykorzystywanie, niejednokrotnie celem jest przejrzysta prezentacja wykresów oraz powiększeń w firmach.

Co prawda są jeszcze inne formaty tekstu, ale zakończymy na formacie A3. Można powiedzieć, że jeśli ktoś miał nikłą wiedzę na temat formatów to teraz ta sytuacja powinna ulec sporej zmianie. Poza tym warto mieć na uwadze, że świadomość zawsze jest niewątpliwie istotna. Jeżeli ludziom brakuje wiedzy na dany temat, bardzo łatwo o popełnienie błędów. Nie ma chyba osoby, która nie zgodzi się z takim właśnie postawieniem sprawy.
Mimo że nie powiedzieliśmy sobie na temat wszystkich rozmiarów to naturalnie jak najbardziej warto się z nimi zapoznać. Jeśli chodzi o informacje na ich temat, znalezienie wiadomości nie powinno sprawić najmniejszego kłopotu. Po prostu wystarczy tylko umieć korzystać z internetu, nic więcej nie potrzeba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here