W ostatnich latach jesteśmy świadkami przyspieszających zmian klimatycznych i regularnych wzrostów cen energii. Coraz powszechniej występujące susze, a także zjawiska meteorologiczne takie jak gwałtowne burze i gradobicia, są czynnikami szczególnie groźnymi dla rolnictwa. Dobrym pomysłem jest więc znalezienie źródeł oszczędności lub nowych inwestycji, tak by maksymalnie zdywersyfikować źródła dochodów generowanych przez gospodarstwo rolne, jednocześnie ograniczając ponoszone wydatki.
Agrofotowoltaika – prąd wprost z pól uprawnych
Nowoczesnym rozwiązaniem, łączącym w sobie oszczędność z potencjałem inwestycyjnym jest agrofotowoltaika, czyli wykorzystanie paneli PV na polach uprawnych. Standardowe instalacje fotowoltaiczne stanowią źródło znacznych oszczędności dla odbiorców prywatnych, łatwo zatem wyobrazić sobie, jak dużym odciążeniem dla budżetu jest użycie ich w rolnictwie, które wymaga znacznie większego zużycia energii elektrycznej – szczególnie latem – a jest to czas najbardziej efektywnego działania instalacji agrofotowoltaicznych. Panele stanowią inwestycję na wiele lat – wg szacunków specjalistów, czas zwrotu zakupu to około 5-10 lat, a gwarantowany okres działania, w zależności od rodzaju, wynosi pomiędzy 20 a 30 lat. Jest to zatem skuteczne zabezpieczenie przed przewidywanymi wzrostami cen energii. Pola uprawne lub nieużytki, to również przestrzenie, które pozwalają na łatwe i stosunkowo tanie zamontowanie paneli.
Dużą zaletą omawianego rozwiązania, jest też możliwość ze skorzystania z szeregu zniżek i ulg podatkowych, które w znaczny sposób obniżają całkowity koszt inwestycji. Przykładem programów adresowanych bezpośrednio dla rolników jest np. Agroenergia i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jak można wykorzystać otrzymaną energię?
Najprostsza odpowiedź brzmi – dokładnie tak samo, jak wcześniej. Panele fotowoltaiczne dają niezależność i pozwalają na użycie wygenerowanego prądu zgodnie z zapotrzebowaniem – na przykład do zasilania maszyn rolniczych, wentylacji, nawadniania, nawożenia czy oświetlania pomieszczeń. Istotnym aspektem jest również wspomniana wcześniej wartość inwestycyjna – rolnicy mogą sprzedawać energię do sieci publicznej, a także zarabiać na leasingu swojej instalacji dla innych odbiorców.
Co wziąć pod uwagę planując agrofotowoltaikę?
Kluczowe jest przeanalizowanie kosztów ponoszonych przez gospodarstwo z tytułu pozyskania energii, a także określenie planów co do wielkości całej inwestycji, oraz ewentualnej rozbudowy gospodarstwa w przyszłości. Jest to też dobry moment, aby skorzystać z doradztwa fachowców. Na każdym etapie planowania i montażu systemów fotowoltaicznych takie wsparcie gwarantuje firma El-Sun – specjaliści o wieloletnim doświadczeniu w branży paneli słonecznych.