Czy naprawdę korzystamy tylko z 10 procent mózgu?

Być może słyszałeś, że ludzie używają tylko dziesięciu procent swojego mózgu, a jeśli zdołasz odblokować resztę swojej inteligencji, będziesz w stanie zrobić o wiele więcej niż inni ludzie. Będziesz mógł stać się super geniuszem, lub zdobyć moce psychiczne, takie jak czytanie w myślach lub telekineza. Wielu ludzi wierzy w ten mit. Jednak naukowcy skutecznie go obalili. Spróbujmy przyjrzeć się dowodom i odpowiedzieć na pytanie jaki procent mózgu jest autentycznie wykorzystywany przez ludzi.

Neuropsychologia bada, w jaki sposób anatomia mózgu wpływa na czyjeś zachowanie, emocje i funkcje poznawcze. Przez lata naukowcy wykazali, że różne części mózgu odpowiadają za określone funkcje, jak rozpoznawanie kolorów czy rozwiązywanie problemów. Udowodnili, że każda część mózgu jest integralna dla naszego codziennego funkcjonowania dzięki technikom obrazowania mózgu, takim jak tomografia emisyjna i funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego.

Wiele badań obrazowych mózgu, które mierzą jego aktywność gdy dana osoba wykonuje określone zadanie, pokazuje, jak różne części mózgu współpracują ze sobą. Na przykład podczas czytania tekstu na smartfonie niektóre części mózgu, w tym te odpowiedzialne za wzrok, czytanie ze zrozumieniem i trzymanie telefonu, będą bardziej aktywne.

Bardziej bezpośrednim dowodem na to, że 10 procent jest jedynie mitem, jest badanie osób, które doznały uszkodzenia mózgu – na przykład w wyniku udaru, urazu głowy lub zatrucia tlenkiem węgla. Czynności, które wykonywały wcześniej bezproblemowo mogą być teraz niemożliwe do zrobienia. Jeśli dziesięcioprocentowy mit byłby prawdziwy, uszkodzenie części naszego mózgu nie powinno mieć wpływu na codzienne funkcjonowanie. Badania wykazały, że uszkodzenie bardzo niewielkiej części mózgu może mieć druzgocące konsekwencje. Jeśli na przykład ktoś dozna szkody w pewnych obszarach mózgu, może zrozumieć język, ale nie może prawidłowo sformułować słów lub mówić płynnie.

Kolejnym dowodem przeciwko używaniu zaledwie 10 procent mózgu jest ewolucja. Mózg dorosłego człowieka stanowi zaledwie dwa procent masy ciała, ale zużywa ponad 20 procent energii organizmu. Dla porównania mózgi dorosłych przedstawicieli wielu gatunków kręgowców – w tym niektórych ryb, gadów, ptaków i ssaków – zużywają od dwóch do ośmiu procent energii ich ciała. Mózg został ukształtowany przez miliony lat doboru naturalnego, który wykreował korzystne rozwiązania, zwiększając prawdopodobieństwo przeżycia. Jest mało prawdopodobne, aby ciało poświęciło aż tyle energii, aby cały mózg funkcjonował, jeśli wykorzystuje tylko jego 10 procent.

Nawet pomimo licznych dowodów sugerujących coś przeciwnego, wielu ludzi wciąż wierzy, że ludzie używają tylko dziesięciu procent mózgu. Nie jest jasne, w jaki sposób mit ten się rozprzestrzenia, ale został spopularyzowany przez książki, filmy, a nawet może bazować na starszych, błędnych badaniach neurobiologicznych. Niezależnie od tego, skąd pochodzi i gdzie powstał ten mit, nadal przenika kulturową wyobraźnię, pomimo licznych dowodów na to, że ludzie używają całego swojego mózgu. Jednak myśl, że możesz stać się genialnym lub telekinetycznym nadludzkim superbohaterem poprzez odblokowanie reszty mózgu, jest, rzecz jasna, niezwykle kusząca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here