Większość Polaków regularnie przegląda Internet. Chociaż jest on kopalnią przydatnych informacji, to trzeba też pamiętać, że z jego użytkowaniem wiążą się pewne zagrożenia. Przede wszystkim w kwestii prywatności i bezpieczeństwa danych. Dlatego też warto odpowiednio chronić swoją tożsamość. Tylko jak to robić, zwłaszcza, jeśli nie ma się głębokiej wiedzy technologicznej?
Dobry VPN to podstawa
Virtual Private Network pozwala, w dużym skrócie, zamaskować swoje IP i przykryć je innym, z wybranego przez nas kraju. W praktyce oznacza to, że przy włączonym VPN-ie strona, z którą się połączymy, odbierze nas nie jako odwiedzających z Polski, a na przykład z USA czy Meksyku.
VPN nie tylko pozwala ominąć blokady regionalne czy uzyskać dostęp do bardziej rozbudowanej biblioteki filmów i seriali na Netflixie, ale też chronić tożsamość użytkownika. Zarówno przed oszustami, jak i inwigilacją przez służby państwowe.
Nie jest to metoda kuloodporna i sama w sobie nie jest wystarczającym zabezpieczeniem, ale z pewnością działa na korzyść prywatności podczas przeglądania Internetu. Oczywiście pod warunkiem, że skorzystamy z rzetelnego VPN-a, mogącego pochwalić się dużymi prędkościami, dobrym szyfrowaniem i niezapisywaniem logów.
VPN-y są stosunkowo proste w obsłudze i dostępne nie tylko na komputery i laptopy, ale także na urządzenia mobilne. Więcej informacji na temat VPN-ów znaleźć można na blogach poświęconych technologii, na przykład tutaj: http://www.overmu.pl/.
Warto zadbać o odpowiednie wtyczki do przeglądarki
Poza VPN-em warto zadbać także o zainstalowanie w przeglądarce, czy to Chrome, Firefoxie, Operze czy jeszcze innej przeglądarce, wtyczek chroniących prywatność. Blokują one złośliwe reklamy, próby śledzenia i uzyskania danych na nasz temat ze strony przeglądanych stron.
Przykładem takich wtyczek może być Ghostery, Privacy Badger czy uBlock Origins. Tego typu wtyczki nie spowalniają odczuwalnie działania przeglądarki, a mogą uchronić nas przed wyciekiem danych bądź zainfekowaniem komputera wirusami.
Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.overmu.pl/.