Jaki antybiotyk na zatoki będzie najbardziej skuteczny? Odpowiedzi na to pytanie tak naprawdę może tylko udzielić lekarz, najlepiej jeszcze, by był laryngolog. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy sobie sami aplikować tak poważnych leków, jakimi są antybiotyki. O tym jednak część osób nie pamięta czy też nie chce pamiętać. To niezwykle poważna sprawa, bo przecież nie można eksperymentować ze zdrowiem. Już Jan z Czarnolasu przekonywał sobie współczesnych o tym, jak wielką wartością jest zdrowie. W tej kwestii nic a nic na przestrzeni kolejnych wieków przecież się nie zmieniło. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że antybiotyki to ta grupa leków, które jakiś czas temu prawdziwie zrewolucjonizowały medycynę i były krokiem milowym w leczeniu bardzo wielu chorób. Nie ma wątpliwości, że nadal terapie antybiotykowe są skuteczne i powszechnie się je stosuje.
Z drugiej strony jednak nie można sobie od tak przyjmować antybiotyków, bo to wbrew pozorom leki, które mają również działania uboczne na nasz organizm. Przede wszystkim oddziałują niekorzystnie na wątrobę, nerki czy szpik kostny. Poza tym wywołują też uczulenia oraz bardzo mocno niszczą florę bakteryjną organizmu. Konsekwencjami tego mogą być zaburzenia trawienia i przyswajania składników odżywczych. Tak więc, o tym, jaki antybiotyk na zatoki czy innego typu dolegliwość wziąć, powinien jedynie tylko decydować specjalista. I rzeczywiście, generalnie rzecz biorąc, stosujemy się do tej zasady. Zresztą żadna apteka nie sprzeda nam antybiotyku bez recepty li tylko na nasze życzenie. Nawiasem mówiąc, dobrze, że tak jest, bo szybko znaleźliby się tacy, którzy zaczęliby kupować tego typu leki przy byle kichnięciu. Statystyki mówią, że jesteśmy jednym z najbardziej uzależnionych od leków narodów. Na potęgę łykamy przeróżne specyfiki, a tych na rynku mamy sporo. Koncerny farmaceutyczne dosłownie ścigają się ze sobą w dostarczaniu potencjalnym klientom coraz większej ilości przeróżnych specyfików. Gdybyśmy tak przeanalizowali nawet reklamy poświęcone lekom czy suplementom diety, okazałoby się, że człowiek mógłby się z powodzeniem obywać bez jedzenia, bazując jedynie na owych suplementach i lekach rzekomo pomagających na różne dolegliwości. Gdyby tak się dało…
Wróćmy jednak do kwestii: jaki antybiotyk na zatoki? W obrębie tej grupy leków znaleźć można nawet sporo preparatów. Ich ewentualne zastosowanie warunkuje stan pacjenta. Wiadomo przecież, że przy niezbyt nasilonej infekcji lekarza przepisze coś łagodniejszego, natomiast przy ostrym zapaleniu zatok konieczne będzie zastosowanie leku o silniejszym działaniu. O tym decyduje lekarz, który na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz wyników badań wybierze odpowiednią kurację.
Na zakończenie niniejszego artykułu warto jeszcze przypomnieć, że przy kuracji antybiotykowej koniecznie trzeba wspomagać się odpowiednimi probiotykami, żeby niejako uzupełniać florę bakteryjną organizmu. To ważne, a często jest tak, że po zakończonym leczeniu antybiotykami pacjent czasami bardzo długo dochodzi do siebie.