Jakie klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe nie są wieczne. Ich zużycie jest naturalnym efektem ścierania się okładzin w momencie, gdy hamujemy. Możemy przedłużyć żywotność klocków jeżeli będziemy jeździć bardziej przewidująco, mniej agresywnie, a przede wszystkim więcej hamować silnikiem. Ten ostatni aspekt sprawi, że zauważymy też oszczędności na paliwie. Tak czy inaczej przyjdzie moment, że trzeba będzie zakupić nowe klocki. Dziś sprawdzimy jakie klocki hamulcowe najlepiej wybrać do samochodu osobowego i dlaczego nie powinniśmy na tym oszczędzać.

Hamulce to najważniejszy układ w samochodzie, wraz z układem kierowniczym. Układy te są bowiem bezpośrednio odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo i właśnie dlatego są aż tak istotne. W przypadku układu kierowniczego, który jest odpowiednio eksploatowany, rzadko musimy wykonywać jakieś dodatkowe czynności eksploatacyjne. Natomiast inaczej wygląda kwestia układu hamulcowego. Zużywające się klocki zastępujemy nowymi, podobnie ma się sprawa z tarczami, gdy te się zużyję. To jakie klocki hamulcowe włożymy do zacisków jest bardzo istotne. Nie powinno się kupować najtańszych, ponieważ może to bardzo szybko doprowadzić do tragedii na drodze. Nie ma bowiem co ukrywać, że jeśli z klockiem stanie się coś złego, na przykład dojdzie do uszkodzenia okładziny ciernej, której kawałek oderwie się i odpadnie, jedno koło znacznie obniży swoją skuteczność hamowania. Wobec tego zawsze warto wybierać klocki markowe, takie które dają nam gwarancję tego, że będą poprawnie działać.

Jeżeli nasz samochód użytkujemy na torze wyścigowym, bądź też lubimy nieco ostrzej pojeździć, to powinniśmy zainwestować w klocki z bardziej trwałych materiałów. Zwyczajne będą się bowiem bardzo szybko się niszczyć z powodu przegrzewania okładzin. Wtedy dochodzi do pękania materiału, który zaczyna się po prostu kruszyć i odpadać. Na pierwszy rzut oka może tego wcale nie być widać, dopiero gdy przyjdzie konieczność mocniejszego użycia hamulców to okaże się, że te są wyjątkowo słabe i nie uda się nam zatrzymać tam, gidze byśmy chcieli. Dlatego też to, jakie klocki hamulcowe użyjemy w przypadku naszego auta ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nawet jeżeli mamy stary samochód, którym chcemy po prostu pojeździć jeszcze kilka lat i zezłomować go, to nie oszczędzajmy na klockach, a także na tarczach i pozostałych elementach układu hamulcowego, jeżeli musimy je wymienić. Bezpieczeństwo jest bowiem o wiele ważniejsze niż zaoszczędzenie kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset złotych wydajnych na dobrej jakości podzespoły.

Podsumowując, klocki dobieramy tak, by pasowały do zacisków w naszym samochodzie i staramy się wybierać markowe produkty. Absolutnie nie próbujmy tutaj iść na łatwiznę i kupować najtańszych i najgorszych pozycji. Jeżeli natomiast lubimy pojeździć autem nieco szybciej i agresywniej i zastanawiamy się jakie klocki hamulcowe wybrać, to najlepiej zapytajmy w dobrym sklepie motoryzacyjnym. Tam na pewno dostaniemy komplet klocków o wzmocnionym materiale ciernym, który nie będzie poddawał się przy wysokiej temperaturze i intensywnym używaniu hamulców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here