Wiele osób pragnie uprawiać seks bez zamartwiania się o to, że skończy się to niechcianą ciążą. Żadna metoda antykoncepcji nie jest w 100% skuteczna, ale wiele z nich przy poprawnym użyciu zbliża się do takiego wyniku.
Jaką metodę wybrać?
Antykoncepcję można podzielić na dwie grupy: hormonalną i niehormonalną. Antykoncepcja hormonalna polega na wprowadzeniu do organizmu kobiety sztucznych hormonów, które wpływają na jej cykl w taki sposób, że komórki jajowe nie są uwalniane z jajników, więc zapłodnienie jest niemożliwe.
Do skutecznych metod niehormonalnych należą miedziane spirale oraz prezerwatywy.
Tabletki antykoncepcyjne
Jedna z najpopularniejszych metod przyjmowania hormonów. Tabletki trzeba brać codziennie o stałej porze przez określoną liczbę dni, a następnie zrobić kilka dni przerwy, podczas której występuje krwawienie z odstawienia. Tabletki mają bardzo wysoką skuteczność, jednak tylko wtedy, gdy są brane regularnie, bez pomijania dawek.
Implanty antykoncepcyjne
Implanty to niewielkie paski wszczepiane pod skórę przedramienia, które stopniowo uwalniają hormony przez trzy lata. Ta metoda jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży
Spirale
Spirale występują zarówno w wersji hormonalnej, jak i niehormonalnej (miedzianej). Hormonalne, podobnie jak implanty, stopniowo uwalniają hormony przez kilka lat; główną różnicą jest miejsce założenia: spirale umieszcza się w szyjce macicy. Istnieje także miedziana wersja spirali, która działa poprzez utrzymywanie macicy w stanie łagodnego stanu zapalnego. Uniemożliwia on zapłodnienie. Jest to dobra opcja dla osób, które chciałyby stosować trwałą metodę antykoncepcyjną, ale nie mogą przyjmować hormonów.
Prezerwatywy
Prezerwatywy to jedyna metoda antykoncepcyjna, która chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jakie prezerwatywy wybrać? Na rynku można obecnie znaleźć przeróżne modele, które wyróżniają się kolorem, smakiem, a nawet świecą w ciemności, ale najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Zbyt duża prezerwatywa może się zsunąć, a zbyt ciasna pęknąć wskutek zwiększonego tarcia. Rozmiar dobiera się do średnicy członka we wzwodzie. Przed zakupieniem dużego zapasu prezerwatyw warto się upewnić, że żadne z partnerów nie ma uczulenia na lateks. Większość popularnych modeli jest zrobiona właśnie z tego materiału. Na rynku dostępne są jednak także kondomy bezlateksowe, na przykład wykonane z poliuretanu albo jagnięcej skóry. Żeby zminimalizować ryzyko, że coś pójdzie nie tak, warto właściwie przechowywać prezerwatywy (nie trzymać ich w miejscach, gdzie mogą się uszkodzić, na przykład w portfelu), nie zakładać ich ostrymi paznokciami, nie zakładać dwóch na raz, ani nie używać tej samej prezerwatywy dwa razy. Jeśli chcemy mieć pewność, że kondom zadziałał, po stosunku możemy to sprawdzić, nalewając do niego bieżącą wodę: jeśli nic nie przecieka, oznacza to, że możemy spać spokojnie. Jeśli przecieka – warto pomyśleć o zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej.